{"vars":{{"pageTitle":"Polska i Słowacja jednoczą siły w walce z nieuczciwymi podatnikami","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["luka-vat","pieniadze","podatki","polska","slowacja"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"15 czerwca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":56912}} }
300Gospodarka.pl

Polska i Słowacja jednoczą siły w walce z nieuczciwymi podatnikami

Polska odnotowała rekordowe w skali UE tempo zmniejszania luki w VAT, a teraz wspiera swoim doświadczeniem pozostałe państwa.

Minister finansów Tadeusz Kościński i wicepremier, minister finansów Słowacji Eduard Heger podpisali wspólną deklarację o pogłębieniu współpracy w walce z przestępczością podatkową i karuzelami VAT.

W trakcie spotkania, w którym uczestniczył też wiceminister Jan Sarnowski, omówiono również kwestie związane m.in. z transgraniczną wymianą gospodarczą oraz współpracą w zwalczaniu ekonomicznych skutków COVID-19.


Czytaj: Bill Gates: Skutki pandemii będą odczuwalne nawet przez dwa lata


Podpisanie deklaracji to kolejny etap realizacji planu zacieśniania partnerstwa między krajami UE w zakresie poprawy efektywności zwalczania oszustw podatkowych, który zainicjował premier Mateusz Morawiecki.

“Chcemy wspólnie z naszymi partnerami w UE efektywnie zmniejszać lukę VAT, a także skutecznie walczyć z międzynarodową przestępczością podatkową” – podkreślił podczas spotkania w Bratysławie minister Kościński.

“Polska jako lider rozwiązań w zakresie uszczelniania systemu podatkowego, będzie wspierać Słowację w walce z nieuczciwością podatkową. Wymiana informacji i współpraca są niezbędne do osiągnięcia coraz lepszych wyników i dalszego ograniczania luki VAT”– dodał.

Luka w VAT w Unii Europejskiej według Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynosi prawie 140 mld euro, z czego około 60 mld euro tracą państwa UE z powodu działalności mafii VAT. To tyle co 60 proc. rocznego budżetu naszego kraju.

Walka z luką w Polsce

Polska odniosła w ostatnich latach spektakularny sukces w zakresie niwelowania luki w podatku VAT. Jeszcze w 2015 r. wynosiła ona 24 proc. potencjalnych wpływów, a już w 2018 r. spadła do ok. 12 proc. i utrzymywała się na tym poziomie w 2019 roku.

Kluczowe było wprowadzenie nowych i unikatowych na skalę europejską narzędzi uszczelniających. Split payment, pakiet paliwowy czy przewozowy, JPK VAT czy STIR – to tylko niektóre narzędzia, które istotnie przyczyniły się do spadku luki VAT w Polsce.

Dane pokazują, że polski rząd wie jak skutecznie uszczelniać system podatkowy, dzięki czemu możemy być realnym wsparciem dla innych państw UE.

Zwalczanie luki VAT jest także priorytetem słowackiego rządu. Od 2013 r. wprowadzano tam środki przeciwdziałające oszustwom podatkowym, jednak luka VAT jest wciąż wysoka i wynosi ok. 18 proc. Słowacja jest zainteresowana zwłaszcza metodą podzielonej płatności, JPK i pakietem paliwowym.

Europejska solidarność podatkowa

Ważne dla dalszego zwiększania efektywności administracji podatkowej, również w Polsce, jest zapewnienie jej szybkiego dostępu do danych na temat obrotu pomiędzy państwami.

“Tam gdzie na szali leży bezpieczeństwo firm i ich pracowników, nie powinno być konkurencji między państwami, tylko jak najbliższa współpraca. Będziemy wspierać naszych partnerów we wdrażaniu instrumentów, które uszczelniają system podatkowy. W tym zakresie mamy duże doświadczenie, którym chcemy się dzielić” – zaznaczył wiceminister Sarnowski.

“Warunkiem skutecznego restartu polskiej i słowackiej gospodarki jest zapewnienie przedsiębiorcom uczciwych warunków konkurencji. Dzięki przyspieszeniu wymiany informacji na temat obrotu między krajami oraz transferowi technologii, służby skarbowe w Polsce i na Słowacji będą działać szybciej i precyzyjniej. Skorzystają na tym nie tylko finanse publiczne, ale przede wszystkim uczciwy biznes, który nie ma szans konkurować z oszustami podatkowymi czy firmami, które nie płacą podatków” – dodał.


Czytaj również: Arak: Bądź jak Shakira, zdobywaj umiejętności. Rynek pracy w przyszłości może nie być taki, jak nam się wydaje


Realizując zainicjowany przez premiera Morawieckiego projekt budowy koalicji państw skupionych wokół idei solidarności podatkowej, Polska proponuje państwom Europy zawieranie dwustronnych umów o pogłębionej współpracy, które będą tworzyć ramy dla przyspieszonego transferu wiedzy, technologii i informacji podatkowych.

29 stycznia  w Polsce gościli przedstawiciele administracji skarbowych 21 państw, które są zainteresowane udziałem w projekcie. Teraz MF rozpoczyna proces negocjacji z poszczególnymi partnerami.

To już kolejna inicjatywa polskiego rządu w zakresie solidarności podatkowej. Na początku czerwca 2020 r. odbyła się pierwsza rozmowa z przedstawicielami centralnej administracji skarbowej Ukrainy. Spotkanie dotyczyło wymiany wiedzy, doświadczeń i technologii podatkowych.