{"vars":{{"pageTitle":"Polska podpisuje umowę z Koreą Płd. Liczymy, że pomogą nam w budowie CPK","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live","news"],"pageAttributes":["centralny-port-komunikacyjny","cpk","incheon","infrastruktura","infrastruktura-transportowa","inwestycje","korea-poludniowa","lotnictwo","lotnictwo-cywilne","polska","transport","transport-lotniczy"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"26 lutego 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":97593}} }
300Gospodarka.pl

Polska podpisuje umowę z Koreą Płd. Liczymy, że pomogą nam w budowie CPK

Przedstawiciele rządów Polski i Korei Południowej podpisali dziś porozumienie dotyczące współpracy przy opracowywaniu rozwiązań przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Polski port ma czerpać z doświadczeń koreańskiego lotniska Incheon pod Seulem.

Jak czytamy w komunikacie prasowym CPK, porozumienie o współpracy podpisali dziś podczas zdalnej konferencji wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała i południowokoreański minister ziemi, infrastruktury i transportu Byeon Chang-heum.

Przedmiotem porozumienia międzyrządowego jest przede wszystkim identyfikacja przez oba kraje obszarów do współpracy gospodarczej w takich komponentach CPK, jak lotnictwo, kolejnictwo, zagospodarowanie przestrzenne oraz strategia i rozwój, który obejmuje swoim zasięgiem biznesowe otoczenie lotniska.

Z kolei podseulskie lotnisko Incheon ma pełnić funkcję doradcy strategicznego, który ma zapewnić CPK wiedzę potrzebną do zaplanowania i zaprojektowania nowego portu lotniczego. Pierwszym elementem współpracy jest przygotowany przez przedstawicieli lotniska Incheon raport otwierający.

Kontrakt został zawarty na trzy lata, co oznacza, że obejmuje on okres planowania, projektowania i wykupu gruntów. Koszt tej współpracy to 3,5 mln euro netto.

Incheon to główne międzynarodowe lotnisko Korei Południowej. Zajmuje czwarte miejsce na świecie w aktualnym rankingu Skytrax – zestawieniu najlepszych portów przesiadkowych świata. Lotnisko zostało otwarte w 2001 r. Decyzja o jego budowie zapadła po Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 r. w związku z niewystarczającą przepustowością lotniska Gimpo.

Co łączy Heathrow i Okęcie? Oba lotniska w ciągu roku straciły 3/4 wszystkich lotów komercyjnych