{"vars":{{"pageTitle":"Ponad 380 tys. szczepionek Pfizera dotarło do Polski","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["pandemia","pfizer","polska","szczepionka","walka-z-pandemia"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"15 marca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":104479}} }
300Gospodarka.pl

Ponad 380 tys. szczepionek Pfizera dotarło do Polski

Dzisiaj dotarło do Polski ponad 380 tys. szczepionek firmy Pfizer – poinformował w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że w tym tygodniu spodziewana jest również dostawa 200 tys. szczepionek Moderny.

Wiceminister w TVP1 był pytany, czy możliwe są zmiany w harmonogramie szczepień w związku z zapowiedziami producentów o innej niż zapowiadana liczbie dostarczanych dawek.

„Rzeczywiście producenci podają co chwila różne ilości szczepionek, które będą do Polski docierały. Firma Pfizer zadeklarowała, że z tej umowy – w pierwszym kwartale 4,5 mln szczepionek – się wywiąże. I rzeczywiście dzisiaj dotarło do Polski ponad 380 tys. szczepionek firmy Pfizer” – powiedział. Dodał, że w tym tygodniu ma być dostarczone ponad 200 tys. szczepionek firmy Moderna.

Wiceminister przypomniał również o czwartej szczepionce dopuszczonej w ostatnich dniach na unijny rynek wyprodukowanej przez firmę Johnson & Johnson. Zwrócił uwagę, że nie wymaga ona już takich restrykcyjnych warunków transportu i przechowywania.

„W drugim kwartale ma tych szczepionek 2,5 mln do Polski dotrzeć” – powiedział. Ocenił, że nowe preparaty dopuszczane przez Europejską Agencję Leków (EMA) „na pewno zasilą w zdecydowany sposób ilość szczepionek, które docierają do Polski”.


Czytaj również: Jednodawkowa szczepionka Johnson&Johnson dopuszczona do użytku w UE


Wiceszef MZ był również pytany, czy rozważane jest szczepienie w Polsce preparatami chińskiej lub rosyjskiej produkcji.

„Szczepionka musi być po pierwsze bezpieczna, a po drugie skuteczna. Jeżeli te szczepionki będą dopuszczone przez Europejską Agencję Leków, przejdą ten skomplikowany proces certyfikacji, oczywiście wtedy będziemy to rozważać. W tej chwili wiemy, że ani szczepionki pochodzące z Chin, ani z Rosji, nie są dopuszczone przez Europejską Agencję Leków” – powiedział.

Na rynku unijnym już wcześniej dopuszczono trzy inne szczepionki. Dwa preparaty opierają się na technologii mRNA – firm Pfizer i BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Mają one zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc.

Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny – minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni.

Trzeci preparat produkuje AstraZeneca. Jest to szczepionka wektorowa. Dopuszczono ją na rynek UE pod koniec stycznia. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez 6 miesięcy w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza.

Mabion może stać się pierwszym polskim producentem szczepionki na Covid-19. Spółka podpisała umowę z amerykańskim Novavax