{"vars":{{"pageTitle":"Pracownicze Plany Kapitałowe mogą spowodować wzrost PKB Polski","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["gospodarka","pkb","polityka-insight","polska","ppk","pracownicze-plany-kapitalowe"],"pagePostAuthor":"Marcin Zakrzewski","pagePostDate":"27 czerwca 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":12011}} }
300Gospodarka.pl

Pracownicze Plany Kapitałowe mogą spowodować wzrost PKB Polski

Od 1 lipca br. największe firmy będą zobowiązane do uruchomienia Pracowniczych Planów Kapitałowych.

„Najbardziej na wysokiej partycypacji pracowników w PPK skorzysta polska gospodarka. W długim okresie PKB będzie wyższe nawet o 2 proc. niż w scenariuszu, gdyby program nie został wprowadzony.” – czytamy w raporcie Polityki Insight.

Na wdrożeniu PPK skorzysta też warszawska giełda, którą zdaniem analityków z Polityki Insight zasilić może nawet 8-10 mld zł rocznie dodatkowego kapitału.

Z raportu Polityki Insight wynika, że wszystkie trzy kluczowe składowe popytu krajowego (konsumpcja, spożycie publiczne, inwestycje) będą w długim terminie wyższe dzięki wdrożeniu PPK. W rezultacie, jeśli 75 proc. zatrudnionych zdecyduje się na udział w programie, a część z nich będzie wpłacać więcej niż ustawowe minimum, PKB za 10 lat może wzrosnąć o 2 punkty procentowe.

W rezultacie, jeżeli aż trzy czwarte zatrudnionych zdecyduje się na udział w programie, a część z nich będzie wpłacać więcej niż ustawowe minimum, PKB powinien być za 10 lat wyższy o 2 proc. niż w scenariuszu bez PPK.

Czytaj też:

>>> Wykres Dnia: OFE najgorzej inwestującymi funduszami emerytalnymi na świecie w 2018 roku

>>> Czym się różnią PPK od OFE?