{"vars":{{"pageTitle":"Rio Tinto będzie musiała renegocjować największy projekt miedziowy w Mongolii","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["kopalnia-miedzi","miedz","oyu-tolgoi","rio-tinto","turquoise-hill-resources","ulan-bator"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"22 listopada 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":31965}} }
300Gospodarka.pl

Rio Tinto będzie musiała renegocjować największy projekt miedziowy w Mongolii

Brytyjska firma Rio Tinto, jedną z największych w sektorze wydobycia, czeka renegocjacja warunków projektu kopalni miedzi w Mongolii, po tym jak w czwartek parlament w Ułan Bator zatwierdził plany zrewidowania umowy, aby uczynić ją bardziej korzystną dla Mongolii, informuje MINING.com.

Kopalnia Oyu Tolgoi, największy zagraniczny projekt inwestycyjny Mongolii, jest już opóźniona (deadline może być przesunięty nawet o 30 miesięcy); Mongolscy ustawodawcy nie mogą się doczekać dochodów. Rio Tinto skarży się, że utopił już w projekcie miliardy; koszty przekroczyły budżet o 1,9 mld dol. Całość zaangażowania w projekt wyceniana jest obecnie na 6,5-7,2 mld dol.

Należący do Rio Tinto Turquoise Hill Resources ma 66 proc. udziałów w projekcie, a państwo mongolskie – 34 proc., przy czym warunki inwestycji uzgodniono w 2015 r. w umowie znanej jako umowa dubajska. Rio Tinto powiedział, że z tego, co rozumie umowa teraz będzie rewidowana i finalizowana wspólnie ze spółką.

Firma nie dostała jeszcze żadnych informacji z Ułan Bator; kiedy tylko to nastąpi obiecała poinformować opinię publiczną. Czwartkowe głosowanie mongolskiego parlamentu było zwieńczeniem dwuletniego procesu prac parlamentarnej grupy roboczej.

Została ona powołana w celu ustalenia korzyści płynących z porozumienia dubajskiego i przedstawieniu sprawozdania.

>>> Czytaj też: Dzisiaj wchodzi w życie Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Republiką Singapuru