{"vars":{{"pageTitle":"Celnicy UE zatrzymali w 2018 r. podrobione i niebezpieczne towary o wartości prawie 740 mln euro","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["ke","komisja-europejska","przemyt","unia-celna"],"pagePostAuthor":"Marcin Zakrzewski","pagePostDate":"19 września 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":20053}} }
300Gospodarka.pl

Celnicy UE zatrzymali w 2018 r. podrobione i niebezpieczne towary o wartości prawie 740 mln euro

Komisja Europejska przedstawiła dziś dane, z których wynika, że liczba przypadków przejmowania podrobionych towarów przywożonych do UE wzrosła w 2p018 r. ze względu na dużą liczbę małych przesyłek w obrocie kurierskim i pocztowym.

Liczba skonfiskowanych przesyłek zwiększyła się z 57 433 w 2017 r. do 69 354 w 2018 r., mimo że całkowita liczba zatrzymanych artykułów jest mniejsza niż w ostatnich latach.

W 2018 r. skonfiskowano niemal 27 mln artykułów, które stanowiły naruszenie praw własności intelektualnej, o wartości rynkowej prawie 740 mln euro.

Do głównych kategorii zatrzymanych towarów należą papierosy, które stanowią około 15 proc. całkowitej wielkości skonfiskowanych towarów. Kolejnymi kategoriami są zabawki (14 proc.), materiały opakowaniowe (9 proc.), etykiety, metki i naklejki (9 proc.) oraz odzież (8 proc.). Produkty codziennego użytku w gospodarstwach domowych takie jak artykuły higieny osobistej, leki, zabawki i urządzenia elektryczne stanowią niemal 37 proc. całkowitej liczby zatrzymanych towarów.

Głównym krajem pochodzenia towarów naruszających prawa własności intelektualnej nadal są Chiny.

Macedonia Północna jest natomiast największym źródłem podrobionych napojów alkoholowych. Z kolei z Turcji najczęściej są sprowadzane inne podrobione napoje, perfumy i kosmetyki.

Służby celne wykryły również dużą liczbę fałszywych zegarków, telefonów komórkowych i akcesoriów do nich, pojemników z tuszem i tonerów, płyt CD/DVD oraz etykiet, metek i naklejek z Hongkongu, Chiny. Podrabiany sprzęt komputerowy był przywożony głównie z Indii, papierosy – z Kambodży, a materiały opakowaniowe – z Bośni i Hercegowiny.

>>> Czytaj też: CBOS: Odsetek palących jest obecnie najniższy w historii