{"vars":{{"pageTitle":"Warszawska Giełda i EBOR będą uczyć jak raportować przyjazność dla środowiska i społeczeństwa","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["czynniki-srodowiskowe","ebor","esg","europejski-bank-odbudowy-i-rozwoju","gielda-papierow-wartosciowych","gpw","marek-dietl","pomoc-firmom-przy-raportowaniu","przetarg","raportowanie","raportowanie-czynnikow-srodowiskowych","raportowanie-gieldowe","spoleczna-odpowiedzialnosc-biznesu","spolki-gieldowe","zrownowazony-rozwoj"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"30 czerwca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":57767}} }
300Gospodarka.pl

Warszawska Giełda i EBOR będą uczyć jak raportować przyjazność dla środowiska i społeczeństwa

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) i Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) chcą wspierać spółki w zakresie raportowania czynników z zakresu odpowiedzialności społecznej, środowiskowej i ładu korporacyjnego. 

Chodzi o czynniki ESG, czyli z ang. Environmental, Social and Corporate Governance.

Jak czytamy w komunikacie GPW, wspólny projekt EBOR i GPW polega na opracowaniu ujednoliconych, zgodnych z obowiązującymi przepisami prawa (m.in. Europejskim Zielonym Ładem) wytycznych dotyczących raportowania wspomnianych czynników przez spółki giełdowe. Jego celem jest opracowanie dokumentu określającego jednolity sposób raportowania, co pomoże spółkom w procesie udostępniania informacji o swoich działaniach na rzecz środowiska i społeczeństwa.

W celu realizacji projektu EBOR wyłoni w przetargu publicznym konsorcjum składające się z ekspertów z doświadczeniem międzynarodowym i lokalnym w obszarze zrównoważonego rozwoju, rynków finansowych oraz zagadnień ESG. We współpracy z GPW wybrany podmiot opracuje raport zawierający wytyczne wraz z rekomendacjami dotyczącymi raportowania czynników ESG.

Oferty zainteresowanych udziałem w postępowaniu EBOR przyjmowane są do 17 lipca br. do godz. 18:00.

„Globalnie, wartość aktywów pod zarządzaniem funduszy ETF ESG wyniosła na koniec maja rekordowe 82 mld dolarów, o 10 proc. więcej niż w kwietniu. Ta polityka inwestycyjna z peryferyjnej przeszła do głównego nurtu rynków kapitałowych. Wielu globalnych inwestorów już się przekonało, że zrównoważony rozwój i rosnące zyski wzajemnie nie wykluczają się. Powstają kolejne badania, które wskazują, że uwzględnienie czynników ESG zwiększa odporność portfela na zawirowania i szoki w gospodarce. Pandemia Covid-19 jeszcze bardziej przyspieszyła rozwój inwestowania odpowiedzialnego społecznie – szczególnie na rozwiniętych rynkach kapitałowych”, mówi Marek Dietl, Prezes GPW.