{"vars":{{"pageTitle":"WHO: 95 proc. ofiar śmiertelnych koronawirusa w Europie to osoby po 60 r.ż.","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["koronawirus","pandemia","who","zdrowie"],"pagePostAuthor":"Martyna Trykozko","pagePostDate":"2 kwietnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":47595}} }
300Gospodarka.pl

WHO: 95 proc. ofiar śmiertelnych koronawirusa w Europie to osoby po 60 r.ż.

Zdecydowana większość zmarłych z powodu Covid-19 w Europie to osoby powyżej 60 roku życia, ale młodzi nie są odporni na wirusa – ostrzegł dyrektor europejskiego oddziału WHO Hans Kluge.

„Przekonanie, że Covid-19 dotyka tylko starszych ludzie jest po prostu fałszywe” – stwierdził podczas wirtualnej konferencji prasowej w Kopenhadze Kluge. Przyznał jednak, że z dotychczasowych statystyk wynika, że przeważająca większość z ponad 30 tys. ofiar pandemii w Europie to ludzie w zaawansowanym wieku.

95 proc. zmarłych miało powyżej 60 lat, z tego ponad połowa to osoby ponad 80-letnie. Ok. 80 proc. ofiar śmiertelnych miało choroby współistniejące – najczęściej choroby układu krążenia, nadciśnienie i cukrzycę.

Choć u większości zakażonych przebieg choroby jest na tyle łagodny, że nie potrzebują hospitalizacji, to poważne symptomy mogą pojawić się u wszystkich, także u młodych osób. WHO szacuje, że 10-15 proc. zakażonych w wieku poniżej 50 lat ma objawy cięższe niż „łagodne”. Kluge stwierdził, że ciężkie przypadki zdarzają się nawet u zdrowych nastolatków i ludzi przed 30. rokiem życia.

Według danych WHO do środy w Europie wykryto koronawirusa u 464 tys. osób, a 30 089 osoby zmarły.

>>> Czytaj też: WHO: Wkrótce liczba chorych na świecie sięgnie miliona, a ofiar będzie 50 000