{"vars":{{"pageTitle":"Jak inwestować w akcje spółek dywidendowych?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera"],"pageAttributes":["gielda","inwestycje","makroekonomia","najnowsze","najnowszy"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"21 lipca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":330298}} }
300Gospodarka.pl

Jak inwestować w akcje spółek dywidendowych?

Podstawą inwestowania na rynku papierów wartościowych, czyli na giełdzie, nie musi być spekulowanie ceną akcji. Nie zawsze więc gra giełdowa będzie obejmowała ryzykowne kupowanie akcji z myślą o ich sprzedaniu w momencie, gdy zyskają na wartości. Istnieje też długoterminowe inwestowanie w akcje spółek dywidendowych, obarczone niższym poziomem ryzyka.

Inwestor musi jednak w takim przypadku przyjąć dłuższy horyzont czasowy inwestycji, a nie każdy będzie mógł sobie na to pozwolić. Dla wielu 10-letni okres inwestowania jest całkowicie nie do zaakceptowania, ale przy spółkach dywidendowych nie trzeba aż tyle czekać, by uzyskać jakiekolwiek dochody.

Czym właściwie są spółki dywidendowe?

Na giełdzie papierów wartościowych notowane są akcje spółek akcyjnych (dowiedz się więcej ->). Jednocześnie jednak mogą być one też spółkami dywidendowymi. Mianem takich spółek określa się podmioty, które emitują swoje akcje. Mogą to być zarówno spółki akcyjne, jak i komandytowo-akcyjne. W obu przypadkach mają one prawo wypuszczać na rynek giełdowy akcje, które podlegają obrotowi publicznemu i kupowane są przez inwestorów. Akcje są to papiery wartościowe, których nabywca staje się akcjonariuszem danej spółki. W zamian za akcje, spółka gromadzi kapitał na rozwój swojej działalności. Niektóre firmy co roku wypłacają akcjonariuszom pewien procent swojego zysku z akcji i to właśnie jest owa dywidenda.

Zyski z dywidendy to rodzaj zysku generowanego biernie, ponieważ inwestor prócz zakupu akcji, nic nie musi robić, by go osiągnąć. Spółki w różny sposób wyliczają dywidendę, ale trzeba wiedzieć, że Kodeks spółek handlowych reguluje wysokość maksymalnej możliwej do wypłacenia dywidendy. Kwota przeznaczona do podziału między akcjonariuszy nie może przy tym przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów: zapasowego i rezerwowego.

Kiedy spółka dywidendowa chce wypłacić dywidendę, przy ustalaniu kwoty do podziału pomiędzy akcjonariuszy bierze pod uwagę zysk netto z ostatniego roku, swoje bieżące plany rozwojowe i inwestycyjne. Po określeniu dywidendy, musi być ona zatwierdzona przed wypłatą akcjonariuszom przez walne zgromadzenie akcjonariuszy.

Jak kupić akcje spółki dywidendowej?

Spółki akcyjne muszą publikować raporty finansowe dotyczące swojego funkcjonowania, dlatego potencjalny inwestor, chcący kupić ich akcje, wie, czy w przeszłości wypłacały one dywidendę akcjonariuszom, czy też nie. Jeśli tak jest, a inwestor chce kupić ich akcje, musi mieć otwarty rachunek inwestycyjny w wybranym domu maklerskim. Później zleca brokerowi zakup akcji spółki dywidendowej po określonej cenie.

Więcej informacji: https://www.xtb.com/pl/edukacja/inwestowanie-w-spolki-dywidendowe

Na czym polega idea inwestowania dywidendowego?

Strategia inwestowania dywidendowego polega na wyborze takich spółek dywidendowych, których akcje są stosunkowo tanie w nabyciu, ale sama spółka wypłaca pokaźną dywidendę. Warto inwestować w ten sposób długoterminowo, a inwestor powinien reinwestować dywidendę dla wypracowania w przyszłości jeszcze większych zysków i wprowadzając do swojego portfela inwestycyjnego akcje kolejnych, różnych spółek dywidendowych.