{"vars":{{"pageTitle":"NCBR wspiera projekty w Europie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera"],"pageAttributes":["eit","horyzont-europa","impact-cee","innowacje","material-partnera","narodowe-centrum-badan-i-rozwoju","nauka","ncbr"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"17 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":149562}} }
300Gospodarka.pl

NCBR wspiera projekty w Europie

Europa stoi przed polskimi przedsiębiorstwami otworem, ale współpraca i finansowanie projektów międzynarodowych wymaga odpowiedniego wsparcia, a to polskim firmom zapewnia Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i Krajowy Punkt Kontaktowy. Wszystko to w ramach programu Horyzont Europa.

Program Horyzont Europa to trzy podstawowe filary. Pierwszy z nich, doskonała nauka, obejmuje mobilność, granty Europejskiej Rady Badań – ERC oraz infrastrukturę badawczą. Drugi, wyzwania globalne i europejska konkurencyjność przemysłowa obejmuje granty w ujęciu obszarowym, tematycznym oraz Wspólne Centrum Badawcze – JRC. Ostatni z nich, innowacyjna Europa, obejmuje granty Europejskiej Rady ds. Innowacji – EIC, europejskie ekosystemy innowacji oraz Europejski Instytut Innowacji i Technologii – EIT.

Horyzont Europa to również działania horyzontalne, takie jak poszerzanie uczestnictwa i wzmacnianie Europejskiej Przestrzeni Badawczej – ERA. Warunkiem uzyskania środków jest udział w wymagającym trybie konkursowym, dlatego NCBR dba o profesjonalne i wszechstronne wsparcie w przygotowaniu aplikacji.

„Horyzont Europa to największy na świecie program finansowania badań i innowacji, z budżetem ponad 95 mld euro na lata 2021-27. O te środki polskie jednostki naukowe i polskie firmy muszą jednak walczyć w niezwykle konkurencyjnym środowisku międzynarodowym. W najbliższych latach NCBR wesprze je w tym procesie w bardzo kompleksowy sposób, wykorzystując swój potencjał i renomę” – mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, Dyrektor NCBR.

Jesienią 2020 roku uruchomiono Krajowy Punkt Kontaktowy (KPK) który wspiera uczestnictwo polskich podmiotów w Programie Ramowym Unii Europejskiej w zakresie badań i innowacji Horyzont Europa, a także informuje o konkursach, organizuje dni informacyjne, seminaria, konferencje, prowadzi stronę internetową, przygotowuje analizy statystyczne, publikacje i biuletyny.

Odpowiednio przygotowani eksperci KPK pomagają zainteresowanym wziąć udział w programie i zapewniają dostęp do wiedzy bezpośrednio z Komisji Europejskiej. Posiadają bogatą wiedzę z zakresu programów sektorowych, jak i budowy konsorcjów, prowadzenia negocjacji, przygotowania wniosków projektowych, lobbingu, koordynacji i rozliczeń formalno-finansowych projektów.

KPK udziela również wsparcia w przypadku rozwiązywania problemów prawnych, np. dotyczących własności intelektualnej, pozyskania kredytów czy uczestnictwa w dedykowanych programach rozwoju technologii. Zadaniem KPK jest pomaganie najlepszym polskim jednostkom – zarówno publicznym, jak i prywatnym – by stały się najlepsze na skalę europejską, a nawet światową.

Działania KPK w programie Horyzont Europa są wspomagane przez 10 Regionalnych Punktów Kontaktowych mieszczących się w największych polskich ośrodkach akademickich, co poszerza skalę zasięgu.

Nieocenionym wsparciem dla nauki i biznesu jest biuro NCBR w Brukseli. Bezpośrednie sąsiedztwo instytucji europejskiej pozwala na skuteczne zwiększenie udziału polskich instytucji naukowych i innowacyjnych firm w programie Horyzont Europa.

W tej chwili NCBR bierze udział w ponad 100 międzynarodowych projektach i inicjatywach. Przekrój geograficzny i wielotematyczność sprawiają, że zdecydowana większość wnioskodawców znajdzie interesujący temat również poza obszarem swojej wyspecjalizowanej działalności.


Czytaj też: NCBR i BOŚ Bank będą wspólnie wspierać rozwój zielonych technologii


„NCBR prowadzi współpracę międzynarodową z myślą o globalnym rynku dla krajowych innowacji. Głównym celem realizowanych przez Centrum programów międzynarodowych jest zwiększanie światowej konkurencyjności polskich zespołów badawczych. Dzieje się to poprzez współpracę z partnerami zagranicznymi, transfer know-how, budowanie rozpoznawalności, a także ułatwianie ekspansji międzynarodowej rodzimym przedsiębiorcom, w tym start-upom” – mówi Cezary Błaszczyk, dyrektor Działu Współpracy Międzynarodowej NCBR.

W ramach współpracy bilateralnej NCBR do tej pory zapewnił wsparcie dla 9 programów i 129 projektów w wysokości 112,5 miliona zł. W ciągu kilkunastu lat działalności NCBR brało udział w ponad 70 inicjatywach. W tej chwili uczestniczy w przygotowaniach 9 partnerstw i ich założeń na najbliższą 7-letnią perspektywę. Współpracuje m.in. z Niemcami, Ukrainą, Tajwanem, Chinami, Izraelem i RPA.

„NCBR stawia sobie ambitne cele na najbliższe lata jeśli chodzi o rozwój współpracy międzynarodowej. Z jednej strony to podejmowanie bardziej ukierunkowanych wysiłków na rzecz wspierania polskich wnioskodawców w ich efektywnym uczestnictwie w Programie Horyzont Europa, również poprzez naszą obecność w Brukseli, z drugiej zaś ekspansja międzynarodowa rozumiana jako poszerzanie oferty programów międzynarodowych. To wszystko w celu podnoszenia jakości badań naukowych realizowanych przez polskie zespoły i zwiększania innowacyjności polskiej gospodarki” – podsumowuje Agnieszka Ratajczak, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej Centrum.

Jak NCBR chce wspierać innowacje w ramach Europejskiego Zielonego Ładu? [PODCAST]