{"vars":{{"pageTitle":"PGNiG stawia na odnawialne źródła energii [MATERIAŁ PARTNERA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera"],"pageAttributes":["ekologia","h2","impact-cee","klimat","odnawialne-zrodla-energii","oze","pgnig","polskie-gornictwo-naftowe-i-gazownictwo","wodor"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"16 października 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":64841}} }
300Gospodarka.pl

PGNiG stawia na odnawialne źródła energii [MATERIAŁ PARTNERA]

Nawet 4 miliardy zł przeznaczy w najbliższej przyszłości Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo na budowę segmentu odnawialnych źródeł energii. Ma to być jeden z ważniejszych elementów strategii całej grupy kapitałowej PGNiG na najbliższe lata.

Świat zmierza w kierunku zeroemisyjności, więc koncerny energetyczne muszą coraz intensywniej przygotowywać się na ewolucję charakteru swojej działalności.

Planowane inwestycje Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w ciągu najbliższych kilku lat zapewnią moc produkcyjną na poziomie nawet 900 MW. Dzięki temu PGNiG stanie się jednym z liderów produkcji energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł w skali całego kraju.

Odnawialne źródła energii są dla PGNiG przede wszystkim stabilizatorem wyników finansowych, ponieważ są odporne na wahania cen węglowodorów, od których z kolei uzależniona jest działalność całej grupy w obrębie poszukiwania, wydobycia, obrotu oraz magazynowania surowców i towarów.

Już teraz PGNiG prowadzi symulacje inwestycyjne i bada rynek pod kątem ewentualnej współpracy z potencjalnymi partnerami. Pierwsze decyzje możliwe będą jeszcze przed wprowadzeniem nowej strategii.

„Wejście w nowy obszar, jakim są OZE, pozwoli nam nie tylko na budowanie wartości spółki, na wzrost i stabilizację jej przychodów, ale także na intensywniejsze włączenie się w transformację w kierunku gospodarki nisko- i zeroemisyjnej” – mówi Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG.

Zwrot PGNiG w kierunku zielonej energii ma bazować przede wszystkim na produkcji i wykorzystaniu wodoru oraz biometanu, a budowa i rozwój segmentu OZE ma opierać się na projektach związanych z energetyką wiatrową i fotowoltaiką.

„Najbardziej atrakcyjne dla nas pod kątem naszych możliwości inwestycyjnych są projekty już istniejące albo znajdujące się na bardzo zaawansowanym etapie rozwoju. Na rynku takich projektów nie brakuje. Jednocześnie zamierzamy budować również własne kompetencje deweloperskie w tym obszarze, rozwijając m.in. projekty instalacji fotowoltaicznych na obiektach i terenach należących do Grupy PGNiG” – mówi Arkadiusz Sekściński, wiceprezes zarządu PGNiG ds. rozwoju.

Działania w sektorze odnawialnych źródeł energii mają zrównoważyć model biznesowy i uodpornić go na wahania gospodarki. Firma zamierza analizować rynek i szukać takich inwestycji, które zapewnią odpowiednią stopę zwrotu oraz stabilne obroty.

„Dzisiaj wysyłamy sygnał do inwestorów, który pokazuje, co chcemy zrobić, aby nasz model biznesowy był jeszcze bardziej zrównoważony. (…) Zamierzamy przeznaczyć na najlepsze projekty nawet do 4 mld zł. W ramach tej kwoty będziemy uruchamiać nowe inicjatywy, ale także skupować z rynku  funkcjonujące już projekty” – skomentował Przemysław Wacławski, wiceprezes PGNiG ds. finansowych.

PGNiG i Toyota chcą wspólnie rozwijać technologie wodorowe w Polsce