{"vars":{{"pageTitle":"Przełomowe wsparcie medyków - Robot Zeeva [MATERIAŁ PARTNERA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera"],"pageAttributes":["badania-i-rozwoj","badania-medyczne","impact-cee","innowacje","medycyna","ministerstwo-nauki-i-szkolnictwa-wyzszego"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"23 października 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":68558}} }
300Gospodarka.pl

Przełomowe wsparcie medyków – Robot Zeeva [MATERIAŁ PARTNERA]

Zeeva to innowacyjny robot, który może pomóc lekarzom i pielęgniarkom podczas trwającej pandemii COVID-19. Autonomiczna maszyna to wspólny projekt krakowskich start-upów Husarion i InBioSens.

Trwająca pandemia COVID-19 dobitnie pokazała, jak krytyczna jest dostępność odpowiedniego personelu w opiece nad pacjentami w warunkach zwiększonego zapotrzebowania na usługi medyczne. W związku z tym, kluczowe jest utrzymanie właściwego stanu osobowego kadry medycznej i zmniejszenie ryzyka ich infekcji. Istotny jest także aspekt ekonomiczny opieki nad pacjentami w niesprzyjających okolicznościach – lekarza trzeba zabezpieczyć w środki ochrony osobistej (maski, rękawiczki, odzież). Tutaj do akcji wkracza robot, który znacząco może odciążyć lekarzy i pielęgniarki w opiece nad zarażonymi SARS-CoV-2.

Robot do zadań specjalnych

Firma Husarion Sp. z o.o., specjalizująca się w robotach autonomicznych, oraz InBioSens Sp. z o.o., zajmująca się rozwiązaniami telemedycznymi, postanowiły połączyć siły. W ciągu kilku miesięcy powstał projekt robota nazwanego Zeeva – autonomiczna platforma do kontaktu z pacjentami – która jednocześnie zapewnia poczucie teleobecności.

Maszyna może w maksymalny sposób odciążyć personel medyczny od rutynowych zadań, takich jak:
podawanie leków;

wykonywanie pomiaru temperatury i badania innych parametrów życiowych (tętno, EKG);

zbieranie wywiadu lekarskiego i sporządzanie codziennych raportów wymagających obecności w pokoju chorego;

zakładanie/zdejmowanie środków ochrony osobistej w celu kontaktu z pacjentem;

wykonywanie obchodu lekarsko-pielęgniarskiego.

Dzięki robotowi Zeeva, personel medyczny będzie mógł zwiększyć efektywność swojej pracy i skupić się na pacjentach, którzy faktycznie potrzebują bezpośredniego kontaktu (np. wymagają intubacji lub innych procedur medycznych).

Najlepszy przyjaciel lekarza

Sterowanie robotem jest bardzo proste, a ponadto dysponuje on prostym interfejsem użytkownika. Ten pokazuje mapę całego piętra szpitala, na której zaznacza się punkty, między którymi maszyna może się poruszać. Jasne ustalenie granic sprawia, że maszyna nie wtargnie tam, gdzie jej nie chcemy, np. na blok operacyjny. W podobny sposób programuje się domowe roboty sprzątające, tworząc tzw. wirtualne ściany.

Po zdefiniowaniu punktów, rozkaz dojazdu do miejsca docelowego wysyła się poprzez naciśnięcie jednego przycisku „jedź do”. W czasie, gdy robot przemieszcza się między punktami docelowymi, lekarz/pielęgniarka nie musi być przy ekranie i może zająć się innymi sprawami. W momencie, kiedy robot dojedzie do punktu docelowego prześle do personelu medycznego powiadomienie „dojechałem do pacjenta XYZ”.

Zeeva porusza się w sposób autonomiczny – jeżeli na jego drodze pojawią się jakieś przeszkody, to będzie starał się je ominąć bez ingerencji osoby, która robotem steruje. Istnieje także możliwość kontroli pracy robota w bezpieczny sposób przez Internet, co umożliwia zdalne zarządzanie Zeeva bez fizycznej obecności na oddziale. Odzwierciedla to innowacyjne zastosowanie telemedycyny w codziennej praktyce klinicznej.

Robot na trudne czasy

Zeeva dysponuje interfejsem pozwalającym na bezpieczną wideorozmowę między pacjentem a lekarzem/pielęgniarką. Robot może też zmierzyć pacjentowi temperaturę dzięki wysokoczułej kamerze termowizyjnej. W przyszłości Zeeva zostanie zaopatrzona w specjalny system podajników, dzięki któremu będzie mogła aplikować pacjentom leki.
Obecnie istnieje jeden egzemplarz prototypowy robota, który jest testowany na Oddziale Klinicznym Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Projekt dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nauka da Społeczeństwa, Ministerstwo Nauki