{"vars":{{"pageTitle":"Smart cities walczą z pandemią [MATERIAŁ PARTNERA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera"],"pageAttributes":["big-data","impact-cee","impact20-connected-edition","koronawirus","nowy-jork","pandemia","smart-city"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"25 sierpnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":60739}} }
300Gospodarka.pl

Smart cities walczą z pandemią [MATERIAŁ PARTNERA]

Nowy Jork nie dał się znokautować koronawirusowi. Po pierwszym szoku zaprzągł do pracy technologię: to dzięki niej ma powstać miasto odporne na masowe kryzysy zdrowotne. Za ten projekt odpowiada m.in. John Paul Farmer, jeden ze speakerów tegorocznego Impact’20 Connected Edition.

„Pandemia, to jest coś najbardziej antymiejskiego, co możemy sobie wyobrazić. Uderza w samo serce każdej metropolii, przecież bliskość, połączenie ludzi i różnych obszarów miasta jest najbardziej ryzykownym czynnikiem podczas rozległych kryzysów związanych ze zdrowiem” – napisał niedawno w New York Timesie Michael Kimmelman, uznany amerykański krytyk architektury.

Czy zatem miastom w czasie takich katastrof jak COVID-19 pozostaje biernie czekać, wcześniej wdrażając niezbędne środki bezpieczeństwa, dotyczące np. ograniczenia ruchu publicznego? Szefowie Wielkiego Jabłka, które według szacunków samych władz, ma stracić prawie 7,5 mld USD w postaci niższych podatków w tym i w przyszłym roku, są przeciwnego zdania. Miasto – jedna z najmocniej dotkniętych pandemią metropolia na świecie – postanowiło zdecydowanie walczyć o swoją przyszłość. Jak? Używając m.in. technologii.

Big data po szoku

„Technologia nie jest panaceum na pandemię. Jest jednak bardzo mocnym wsparciem przy budowie i przekształceniu miast w miejsca, gdzie możliwe będzie dość komfortowe i bezpieczne życie w realiach koronawirusa” – oceniają eksperci, w tym John Paul Farmer, chief technology officer (CTO) Nowego Jorku, jeden z architektów planu miasta na życie w czasach pandemii.


Czytaj też: Jak sztuczna inteligencja zmienia system finansowy


To właśnie John Paul Farmer będzie w gronie speakerów podczas wrześniowego Impact’20 Connected Edition. Amerykanin opowie m.in. jak dobrze naoliwione smart city reaguje na stan zagrożenia.

Po pierwszym szoku w Nowym Jorku przyszedł czas na chłodną analizę danych z czujników jak i pozyskiwanych od samych mieszkańców. Big data pozwoliła wytypować niemal 160 kilometrów dróg w obrębie miasta, które można było wyłączyć z ruchu nie powodując dodatkowych korków a jednocześnie dając mieszkańcom przestrzeń do poruszania się na piechotę, rowerami czy odpoczynku przy zachowaniu odpowiednich odległości.


Przeczytaj również: Miasta w Europie budują „ratunkowe: ścieżki rowerowe i poszerzają chodniki – wszystko w ramach walki z epidemią i korkami


Odsiecz z Izraela

Jedno z największych miast świata przeznaczyło też niemal 200 mln USD na poprawę dostępu do sieci światłowodowych dla mieszkańców i rozdało kilkanaście tysięcy tabletów, wykorzystywanych m.in. do zdalnej nauki. Nowy Jork w czasach pandemii to też otwarte muzea i obiekty publiczne, w których procedur bezpieczeństwa pilnują specjalne czujniki przypinane do ubrania, wydające buczenie przy zbyt małej odległości między osobami wewnątrz budynków.

Jednocześnie, władze miasta, w porozumieniu z Israel Innovation Authority (IIA) uruchomiły NY Smart City Pilot Program.

„W jego ramach zapraszamy wszystkie innowacyjne firmy z Izraela, mające pomysły na wdrożenia w zakresie smart city w kontekście COVId-19. Interesują nas rozwiązania m.in. z zakresu zarządzania nagłym zagęszczeniem ludności, sprzątania miejsc publicznych czy masowej kontroli temperatury u ludzi. Jesteśmy gotowi sfinansować i pilotować najlepsze projekty” – podkreśla Sarah Feinberg, odpowiadająca za transport w mieście.

Impact nadchodzi

O czym dyskutować będą prezesi, ministrowie, właściciele i menedżerowie podczas dwudniowego, premierowego Impact’20 Connected Edition? Rządowa stymulacja gospodarki post-COVID-19, kryzys klimatyczny i odpowiedź nań instytucji UE, priorytety polskiej prezydencji w V4 i niemieckiej w UE, nabierająca tempa rewolucja 4.0, napędzana dzięki 5G i chmurze, to tematy, o których nie sposób nie wspomnieć.

Wśród 9 ścieżek tematycznych będą także te poruszające kwestie związane z otwartymi danymi w nauce, globalizacją polskiej biotechnologii czy pędzącej rewolucji w e-commerce.

Impact’20 Connected Edition uświetni też seria wydarzeń specjalnych. Wręczona zostanie prestiżowa Nagroda Gospodarcza Money.pl oraz ogłoszony zostanie ranking 300 najważniejszych osób w gospodarce.

Uczestnicy wydarzenia offline jak i online dostaną również dostęp do najnowszych raportów z kluczowych obszarów gospodarki, m.in. pokazujących stan gry na 30-lecie internetu, raportowania ekologicznych aspektów działalności na giełdach, odpowiedzialności społecznej nauki oraz zestawienie i analizę nowej fali digital challengers, rosnących w Europie Centralnej.

Wśród 150 speakerów są takie nazwiska jak: premier Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister finansów Tadeusz Kościński, minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek, a także Beata Daszyńska-Muzyczka (BGK) Paweł Borys (PFR), Paweł Kolczyński (ARP), Kazimierz Karolczak (Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia), Bartosz Ciołkowski (Mastercard), Kinga Piecuch (Microsoft), Francois Nuyts (Allegro), Przemysław Gdański (BNP Paribas), Adam Marciniak (PKO BP) oraz Sarunas Legeckas (N26), czy liderzy potentatów farmaceutycznych takich jak Roche, Pfizer oraz AstraZeneca.

Wśród partnerów wydarzenia pojawią się takie firmy jak m.in. Mastercard, Google, Allegro, McDonald’s, Microsoft, Poczta Polska, Blik, Novo Nordisk inni.

To na Impact’20 Connected Edition w głowach liderów powstaną scenariusze, definiujące najbliższe kwartały w gospodarce i polityce. Więcej informacji na https://impactcee.com/impact/2020/pl/start/.

Polska dostanie ponad 11 mld od UE na wsparcie kraju po pandemii