{"vars":{{"pageTitle":"4-dniowy tydzień pracy sukcesem na Wyspach. Większość firm chce go kontynuować","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["4-dniowy-tydzien-pracy","czterodniowy-tydzien-pracy","main","najwazniejsze","praca","pracodawcy","rynek-pracy","skrocenie-czasu-pracy","wielka-brytania","zatrudnienie"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"28 lutego 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":499474}} }
300Gospodarka.pl

Czterodniowy tydzień pracy sukcesem na Wyspach. Większość firm będzie go kontynuować

Testy czterodniowego tygodnia pracy w Wielkiej Brytanii zakończyły się spektakularnym sukcesem. Aż 92 proc. firm biorących udział w badaniu kontynuuje czterodniowy tydzień pracy. Ze zmian zadowoleni są także pracownicy, u których widać zmniejszony poziom stresu i wypalenia zawodowego.

Kluczowe wskaźniki biznesowe wykazały oznaki pozytywnych skutków skrócenia czasu pracy – wynika z najnowszego raportu przedstawiającego wyniki największego na świecie pilotażu dotyczącego czterodniowego tygodnia pracy. Od czerwca do grudnia 2022 roku wzięło w nim udział 61 brytyjskich organizacji z różnych branż. I aż 56 z nich będzie kontynuować czterodniowy tydzień pracy (92 proc.). Do trwałej polityki firmy czterodniowy tydzień pracy wprowadziło na razie 18 testowanych organizacji.

Pomysł na skrócenie czasu pracy bez obniżenia wynagrodzenia był kiedyś sprzeczny z dominującą kulturą pracowania ponad normę. Jednak programy pilotażowe i pozytywne wyniki badań sprawiły, że stał się on wiarygodną alternatywą dla gospodarek. Ekonomiczna przydatność i wykonalność czterodniowego tygodnia pracy stoi obecnie na dużo pewniejszych podstawach – pokazuje raport.

Firmy czerpią korzyści z krótszego tygodnia pracy

Znakomita większość, bo 56 z 61 firm zgłosiło, że kontynuuje czterodniowy tydzień pracy, a 18 z nich zdecydowało się wprowadzić tę politykę na stałe.

Przychody firm od początku do końca badania wzrosły średnio o 1,4 proc. (względem wielkości firm). W porównaniu z podobnym okresem z poprzednich lat, organizacje zgłosiły natomiast wzrost przychodów średnio o 35 proc. Liczba pracowników w firmach uczestniczących w badaniu pozostała niemalże taka sama, zmniejszając się średnio o 1,3 proc. Natomiast w okresie przeprowadzania próby odnotowano spadek odchodzących pracowników o 57 proc.

Pracodawcy pozytywnie ocenili swoje ogólne doświadczenia związane z badaniem (średnio 8,5 w dziesięcio-punktowej skali). Na pytanie o to, jak proces wpłynął na ogólną wydajność ich firmy, średnia ocena wyniosła 7,5.


Czytaj także: Chcielibyśmy pracować krócej. Czterodniowy tydzień pracy wolałoby ponad 80 proc. pracowników


Większe zadowolenie z pracy, mniejszy stres

Jedne z największych korzyści płynących z krótszych godzin pracy stwierdzono w zdrowiu i samopoczuciu pracowników. Dane pokazują, że 39 proc. pracowników było mniej zestresowanych, a 71 proc. miało obniżony poziom wypalenia zawodowego pod koniec badania. Podobnie zmniejszył się poziom niepokoju, zmęczenia i problemów ze snem, a zdrowie psychiczne i fizyczne uległo poprawie. Odnotowano także znaczący wzrost satysfakcji z pracy.

Wskaźniki równowagi między życiem zawodowym a prywatnym także uległy poprawie w okresie próbnym. Pracownicy stwierdzili, że łatwiej jest im pogodzić swoją pracę z zobowiązaniami rodzinnymi i społecznymi. Dla 54 proc. łatwiej było pogodzić pracę z obowiązkami domowymi, 60 proc. pracowników stwierdziło zwiększoną zdolność do łączenia pracy zarobkowej z obowiązkami opiekuńczymi, a 62 proc. z życiem społecznym. Uczestnicy badania byli też bardziej zadowoleni z finansów gospodarstwa domowego, relacji i sposobu zarządzania swoim czasem.

W wyniku testów 71 proc. pracowników zgłosiło zmniejszenie liczby godzin pracy. Średnia redukcja przepracowanych godzin wyniosła o cztery mniej w tygodniu. Spadła również częstotliwość nadgodzin. Liczba dni spędzonych na pracy zdalnej zmniejszyła się nieznacznie w trakcie trwania procesu.

Ogólnie rzecz biorąc, proces ten pozytywnie zmienił miejsce pracy. Dla wielu biorących udział w badaniu osób, pozytywne efekty czterodniowego tygodnia pracy były warte więcej niż ich pieniądze. Z kolei 15 proc. opiniodawców stwierdziło, że żadna kwota nie skłoniłaby ich do zaakceptowania pięciodniowego harmonogramu w porównaniu z czterodniowym, do którego są obecnie przyzwyczajeni.

Jak przeprowadzono badanie?

Organizacje Anatomy i 4 Day Week rozpoczęły w 2022 roku rekrutację firm i organizacji non-profit do udziału w sześciomiesięcznych testach 4-dniowego tygodnia pracy. Próba obejmowała dwa miesiące przygotowań, z warsztatami, coachingiem i mentoringiem. W badaniu wykorzystano dane administracyjne z firm oraz dane ankietowe od pracowników, stosując metodologię przed i po.

Firmy, które wzięły udział w badaniu są w większości małe, 66 proc. z nich zatrudnia 25 lub mniej pracowników, a 22 proc. – 50 osób lub więcej. W projekcie wzięło udział około 2900 pracowników, a większość z nich to kobiety (62 proc.). Wiek uczestników został równomiernie rozłożony, 68 proc. badanych miało co najmniej stopień licencjata. Najczęstsze zawody to specjaliści ds. biznesu i administracji oraz specjaliści ds. prawnych, społecznych i kulturalnych. Większość badanych żyje w związku (70 proc.), a połowa (52 proc.) ma co najmniej jedno dziecko.

W raporcie stwierdzono, że uczestniczące w projekcie firmy opracowały własne zasady dotyczące czterodniowego tygodnia pracy, dostosowane do specyfiki branży, wyzwań organizacyjnych, struktur działów i kultury pracy, przy czym jednym z rozwiązań jest piąty dzień przestoju, w którym firma zamyka działalność na jeden dodatkowy dzień w tygodniu.

Do przesunięcia w kierunku krótszych godzin pracy przyczynia się kilka czynników, w tym wzrost liczby badań nad skróceniem czasu pracy, wzrost liczby publicznych głosów popierających krótsze godziny pracy oraz wzrost zmian społecznych napędzanych przez pandemię Covid-19.

Czytaj także: