{"vars":{{"pageTitle":"65% mieszkańców woj. śląskiego za zakazem ogrzewania domów węglem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["czyste-powietrze","main","ogrzewanie-weglem","polski-alarm-smogowy","samorzady","smog","wegiel","wojewodztwo-slaskie","wymiana-kopciuchow"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"24 listopada 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":221797}} }
300Gospodarka.pl

65% mieszkańców woj. śląskiego za zakazem ogrzewania domów węglem

Mimo, że w województwie śląskim od nowego roku zacznie obowiązywać zakaz dla najstarszych kotłów na paliwa stałe, o antysmogowych przepisach nie słyszał niemal co trzeci mieszkaniec regionu – wynika z badania opinii przeprowadzonego przez Polski Alarm Smogowy.

Przyjęta w 2017 roku uchwała antysmogowa wprowadziła ograniczenia dotyczące pozaklasowych kotłów na paliwa stałe. Urządzenia, które w dniu wejścia w życie uchwały miały 10 i więcej lat mogą być użytkowane jedynie do końca roku. Potem korzystanie z nich będzie wykroczeniem, karanym finansowo – poinformował Polski Alarm Smogowy.

Jednak z badania opinii przeprowadzonego przez Opinia24 wynika, że 32 proc. mieszkańców nie wie o zmianie przepisów, a Alarm obwinia za ten stan rzeczy niewystarczające działania informacyjne w obrębie województwa.

Mieszkańcy Śląska chcą walczyć ze smogiem

Z drugiej strony z badania Alarmu Smogowego wynika, że rośnie świadomość zagrożeń związanych ze smogiem. “67 proc. mieszkańców woj. śląskiego uważa, że jakość powietrza w ich miejscowości w sezonie grzewczym jest zła, a 75 proc. ankietowanych twierdzi, że to, czym oddychają może szkodzić zdrowiu” – powiedziała Aleksandra Antes-Szewczyk z Pszczyńskiego Alarmu Smogowego.

Mieszkańcy województwa oczekują też działań na rzecz poprawy jakości powietrza.

“Ocena działań rządowych jest nieznacznie bardziej negatywna niż samorządowych: te pierwsze krytycznie ocenia 59 proc. mieszkańców, drugie – 47 proc.” – dodała Antes-Szewczyk.

Badani byli też skłonni pogodzić się ze zmianami przepisów. 87 proc. pytanych poparło obowiązek wymiany starych kotłów na węgiel i drewno na nowoczesne urządzenia grzewcze. Ponadto, aż 65 proc. badanych mieszkańców województwa poparłoby wprowadzenie zakazu ogrzewania węglem w całym województwie.

“Poparcie tego ostatniego przez średnio 65 proc. respondentów można uznać za wynik wysoki jak dla województwa z silnym sektorem wydobywczym węgla” – dodała Antes-Szewczyk.

Badanie zostało zrealizowane we wrześniu 2021 metodą CATI na próbie 1000 dorosłych mieszkańców województwa śląskiego. Próba kwotowo-losowa, z kontrolą płci, wieku i klasy wielkości miejscowości. Poziom ufności: 95%.

Większość menedżerów i specjalistów chce pracować 4 dni w tygodniu, ale za to samo wynagrodzenie