{"vars":{{"pageTitle":"Unia chce wspierać akwakulturę dla dobra gospodarki i planety","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["akwakultura","cele-klimatyczne","europejski-zielony-lad","komisja-europejska","rybolowstwo","srodowisko-naturalne","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"20 maja 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":136806}} }
300Gospodarka.pl

Unia chce wspierać akwakulturę dla dobra gospodarki i planety

Komisja Europejska (KE) przyjęła nowe strategiczne wytyczne dotyczące bardziej zrównoważonej i konkurencyjnej akwakultury w Unii Europejskiej. Mają zwiększyć konkurencyjność i odporność tego sektora w UE oraz pomóc w realizacji celów środowiskowych i klimatycznych.

Akwakultura to forma gospodarki polegająca na hodowli wybranych organizmów wodnych, głównie zwierząt, w naturalnych lub sztucznych zbiornikach wodnych. Produkty z akwakultury są więc pozyskiwane ze specjalnie przeznaczonych do tego hodowli, zamiast z naturalnych ekosystemów.

Unijne wytyczne zawierają wizję rozwoju tego sektora, spójną z koncepcją Europejskiego Zielonego Ładu. Mają także pomóc realizować strategię „od pola do stołu”, czyli przejście krajów UE na zrównoważony system żywnościowy, zdrowy dla ludzi i mniej szkodliwy dla planety.


Czytaj też: UE będzie zachęcać do ograniczenia spożycia mięsa. Wszystko w ramach walki z rakiem, ale są też inne powody


„Akwakultura odgrywa coraz większą rolę w europejskim systemie żywnościowym. Sektor ten może oferować zdrową żywność o śladzie klimatycznym i środowiskowym co do zasady niższym od śladu lądowych upraw rolnych” – powiedział Virginijus Sinkevičius, unijny komisarz do spraw środowiska, oceanów i rybołówstwa.

Cele wytycznych

Strategia obejmuje zwiększenie jakości unijnej produkcji z akwakultury i oparcie jej na zasadzie zrównoważonego rozwoju. Celem jest także zmniejszenie zależności krajów UE od importu żywności pochodzenia morskiego i stworzenie nowych miejsc pracy.

Cztery główne cele wymienione przez KE to:

Przyjęte wytyczne obejmują rozwiązania dotyczące dostępu do przestrzeni i wody, zdrowia, ekologii, zmian klimatu, dobrostanu zwierząt oraz informacji o akwakulturze.

Dlaczego to ważne?

Sektor produkcji pochodzącej z akwakultury ekologicznej jest stosunkowo nowy, ma on jednak znaczny potencjał wzrostu, wskazuje unijny raport.

Co czwarty produkt pochodzenia morskiego spożywany w Europie pochodzi z akwakultury. Jednak to import zaspokaja większość spożycia żywności pochodzenia morskiego w UE (produkty z importu stanowią około 60 proc. całkowitej podaży).

Produkcja pochodząca z akwakultury w UE wzrosła od 2007 roku jedynie o 6 procent i w 2018 roku wyniosła mniej niż zaledwie 2 procent światowej produkcji.

Obecnie unijna akwakultura zaspokaja tylko 10 procent unijnego spożycia żywności pochodzenia morskiego. Przyjęcie wytycznych ma dać realne środki wsparcia rozwoju tego sektora.

Dalsze kroki

W przeciwieństwie do rybołówstwa, akwakultura nie jest obszarem należącym do wyłącznych kompetencji UE. Ale ze względu na wagę akwakultury dla bezpieczeństwa żywnościowego w Europie, zrównoważonego wzrostu gospodarczego oraz zatrudnienia, uznano że potrzebny jest system, który będzie koordynował polityki krajów członkowskich w tym zakresie.


Czytaj też: Polska Akademia Nauk: W dobie zmian klimatu i degradacji środowiska musimy zmienić postrzeganie wody i gospodarki wodnej


Wytyczne to narzędzie prawne Unii, którego celem jest harmonizowanie polityk krajów członkowskich. Nie musi to oznaczać, że polityki te będą takie same w każdym z nich. Państwa powinny brać wytyczne pod uwagę przy kształtowaniu prawa, ale mogą je dostosować do lokalnych uwarunkowań.

Są także zachętą do przeznaczenia na rozwój akwakultury środków z przyszłego Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury (EFMRA) i innych funduszy UE.

Strategia jest skierowana do KE, państw członkowskich i innych zainteresowanych stron.

„Drastyczny spadek bioróżnorodności” w UE. Tracimy ważne dla podtrzymania naszego życia systemy