{"vars":{{"pageTitle":"Alarmujące dane o polskich małych firmach. Coraz więcej biznesów jest niewypłacalnych","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["allianz-trade","bankrut","dane","finanse","firma","inflacja","kurierzy","main","msp","najnowsze","niewyplacalnosc","pandemia","rolnicy","transport","upadlosci"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"28 kwietnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":555968}} }
300Gospodarka.pl

Alarmujące dane o polskich małych firmach. Coraz więcej biznesów jest niewypłacalnych

Coraz więcej polskich firm ma problemy z wypłacalnością. Ze swoich zobowiązań finansowych nie są w stanie wywiązać się przede wszystkim małe przedsiębiorstwa. Najbardziej bankructwem zagrożeni są transport, kurierzy i rolnicy. 

Wzrosła niewypłacalność polskich małych firm. I to rekordowo. W marcu dotyczyła ona aż 421 przedsiębiorstw. To oznacza wzrost rok do roku o 136 proc. – alarmują analitycy Allianz Trade.

Małe firmy – duże problemy

Niewypłacalne są głównie firmy małe oraz najmniejsze – o obrotach poniżej 5 a nawet 2 mln zł. W marcu było tylko sześć firm o obrotach rzędu kilkudziesięciu milionów złotych i więcej, które miały problem z niewypłacalnością.

– Nie jest to dziwne, jeśli weźmie się pod uwagę, iż wydajność nie rosła w ostatnich latach tak szybko jak inne koszty, w tym pracy. Żeby małe firmy mogły zwiększać finansowanie własne, muszą zdecydowanie więcej zarabiać – ocenia Sławomir Bąk z Allianz Trade.

– Zazwyczaj jest to możliwe, gdy są liderem pod względem innowacyjnym czy kosztowym. Liderem kosztowym mogły być kiedyś, gdy koszty pracy były nie tylko niższe, ale część z nich była o rząd wielkości mniejsza przy powszechności zatrudniania czy rozliczania pracowników „na czarno”. Ta sytuacja to już historia, nie wróci era niskich lub bardzo niskich kosztów pracy – dodaje.

Na niewypłacalności małych firm mogą zyskać duże podmioty. Przejmują kierunki ekspansji porzucone przez małe firmy, których nie stać na ich kontynuację. Eksperci przypominają także, że duże firmy mają dużą siłę cenową – nie tylko gwarantują sobie długofalowo lepsze ceny dostaw surowców i komponentów, ale też są w stanie narzucić odbiorcom, nawet sieciom handlowym, ceny swoich produktów urealnione o wzrost cen i kosztów. Dlaczego jest to możliwe? Ze względu na  skalę sprzedaży, ale i też np. bogate portfolio marek produktów. Ich marże nie są więc zagrożone, a nawet nierzadko udaje się je podnieść.

Bankrutują transport, kurierzy i rolnicy

Tylko w marcu ogłoszono niewypłacalność 45 firm zajmujących się transportem towarów.

– W transporcie dodatkowo oprócz czynników makroekonomicznych, takich jak wysoki koszt obsługi finansowania i problem z jego dostępnością, mamy prawdziwą kumulację branżowych czynników „co może pójść źle”. To wysokie koszty paliwa i koszty związane ze wspólnotowym Pakietem Mobilności, gorsza koniunktura przy blokadzie przewozów na wschód, duża konkurencja (wiele firm transportowych z kapitałem np. litewskim czy ukraińskim a nawet… rosyjskim otwiera bazy w Polsce), gorsza moralność płatnicza oraz kondycja firm, które zamawiają przewozy – tłumaczą analitycy.

Pojawiają się też niewypłacalne firmy kurierskie. W marcu niewypłacalnych było aż 80 firm z tego sektora, w tym 30 hurtowni.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


– To unaocznia, jak przyspieszyły koncentracja w handlu i znikanie niezależnych placówek – omijające może co najwyżej małe miejscowości, a raczej wsie… Dodatkowo – warto zauważyć, iż 11 upadłości dotyczyło firm sprzedaży wysyłkowej. Wpłynęły na to spadek popytu na elektronikę, wyposażenie mieszkań i inne dobra trwałe, odzież i obuwie. Dlaczego upadają firmy MSP? Dotychczas firmy korzystały z kredytu przy stopach bliskich zeru, firmy płaciły de facto marże – oceniają eksperci z Allianz Trade.

Niewypłacalność dotknęła także sektora rolnego. W samym marcu opublikowano informacje o niewypłacalności 44 producentów rolnych (wyłączając przetwórców żywności). 80 proc. z nich prowadziło chów i hodowlę zwierząt, pozostali to produkcja roślinna. Na tym tle 7 niewypłacalnych przetwórców żywności nie robi wrażenia.

Polecamy: