{"vars":{{"pageTitle":"Analitycy: Częściowe odmrożenie cen energii i gazu podbije inflację","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bank-pekao","inflacja","najnowsze","pekao"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"9 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":708586}} }
300Gospodarka.pl

Analitycy: Częściowe odmrożenie cen energii i gazu podbije inflację

Planowane przez rząd częściowe odmrożenie cen energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych podbije inflację z początkiem drugiego półrocza o 1,5 pkt proc. do 4 proc. wobec poprzedniego roku, prognozują ekonomiści Banku Pekao.

Karty związane z czynnikami regulowanymi i ich wpływem na ścieżkę inflacyjną zostały w końcu odkryte. Szacujemy, że ok. 65 proc. powrotu do wyższej stawki VAT na żywność zostało już zrealizowanych w kwietniu (co dodało ok. 0,5-0,6 pkt proc. do inflacji), reszta (ok. 0,3 pkt proc.) zostanie rozłożona na najbliższe miesiące. Z kolei rządowy projekt wskazuje na częściowe odmrożenie cen energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych, co podbije inflację z początkiem drugiego półrocza o 1,5 pkt proc. do 4 proc. r/r. Dalej zakładamy, że na koniec 2024 r. inflacja znajdzie się blisko 4,5 proc. r/r – czytamy w raporcie „Makrokompas”.

Z kolei inflacja bazowa na przestrzeni roku będzie asymptotycznie się obniżać i w kwietniu wyniosła ok. 4,1 proc. r/r, przewidują też analitycy. Podkreślili, że dobra sytuacja na rynku pracy (w tym wysoki wzrost wynagrodzeń) wraz z nadchodzącym ożywieniem gospodarczym spowodują odbicie inflacji bazowej, ale dopiero na przełomie 2024/2025.

Ekonomiści przypomnieli, że wstępny szacunek inflacji konsumenckiej za kwiecień przyniósł jej wzrost do 2,4 proc. r/r, co było – jak podkreślili – głównie zasługą powrotu wyższej stawki VAT na żywność.

Czytaj także: