{"vars":{{"pageTitle":"KE zażądała gigantycznej kary za opóźnienia dostaw szczepionki AstraZeneca","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["astrazeneca","covid-19","komisja-europejska","koronawirus","szczepionka","walka-z-pandemia","wielka-brytania"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"27 maja 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":139714}} }
300Gospodarka.pl

KE zażądała gigantycznej kary za opóźnienia dostaw szczepionki AstraZeneca

Prawnik reprezentujący Komisję Europejską w brukselskim sądzie zażądał od koncernu AstraZeneca 10 euro za każdy dzień opóźnienia dostaw szczepionki przeciwko COVID-19 za każdą opóźnioną dawkę. Oprócz tego chce on 10 mln euro kary za każde naruszenie umowy, które ustali sąd.

Firma AstraZeneca działała w złej wierze, opóźniając dostawy do krajów Unii Europejskiej – powiedział Rafael Jafferali, adwokat reprezentujący Komisję Europejską (KE).

Jego zdaniem, szwedzko-brytyjski koncern robił to, by móc wywiązać się z umów z innymi państwami, między innymi z Wielką Brytanią.

Umowa KE z koncernem AstraZeneca, podpisana w imieniu państw członkowskich UE, przewidywała dostawę 300 milionów dawek z opcją na kolejne 100 mln. Oczekiwano, że dawki będą dostarczane przez cały 2021 rok.

Jednak w pierwszym kwartale 2021 roku firma dostarczyła tylko 30 mln. W drugim kwartale dostawy nieznacznie wzrosły, ale według Komisji nie osiągną poziomu przewidywanego przez umowę.

AstraZeneca twierdzi, że dołożyła wszelkich starań, aby dostarczyć preparat na czas, ale produkcja szczepionek jest skomplikowanym procesem, który napotkał na nieprzewidziane trudności.

Wyrok w procesie toczącym się przed belgijskim sądem ma zapaść w czerwcu.

Kolejny kraj zrezygnował ze szczepionki AstraZeneca – tym razem jest to Austria