{"vars":{{"pageTitle":"Badanie PIE: Połowa firm nie odczuła poprawy w związku z odmrożeniem gospodarki","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["badania","biznes","epidemia","epidemia-koronawirusa","koronawirus","pfr","pie","polski-fundusz-rozwoju","polski-instytut-ekonomiczny"],"pagePostAuthor":"Jacek Rosa","pagePostDate":"2 czerwca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":56057}} }
300Gospodarka.pl

Badanie PIE: Połowa firm nie odczuła poprawy w związku z odmrożeniem gospodarki

49 proc. firm ocenia, że ich kondycja nie uległa zmianie w związku z „odmrażaniem” gospodarki, wynika z najnowszego raportu publicznego think-tanku Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), dotyczącego kondycji polskich przedsiębiorstw w trakcie epidemii.

Poprawę sytuacji w związku z ograniczeniem obostrzeń spowodowanych epidemią zadeklarowało jedynie 31 proc. przebadanych przez PIE przedsiębiorstw.

Co ciekawe, 10 proc. firm uznało, że ich sytuacja po odmrożeniu gospodarki uległa pogorszeniu. Zdaniem Piotra Araka, szefa PIE, w tej grupie znajdują się m.in. firmy kurierskie, dla których kwarantanna okazała się szczególnie korzystnym finansowo okresem w działalności.

1/4 firm nie wie, kiedy zdoła odbudować swoją sytuację finansową

Nieco niepokojące są także dane dotyczące spodziewanego powrotu do sytuacji finansowej sprzed pandemii. Jedna czwarta przedsiębiorców nie jest w stanie określić, kiedy możliwe będzie nadrobienie strat wynikłych z lockdownu w gospodarce, ale szacuje, że będzie to co najmniej rok.

Więcej, bo niemal 30 proc. firm przewiduje jednak, że ich sytuacja finansowa zostanie odbudowana przed końcem 2020 roku. Z kolei w przypadku 18 proc. przedsiębiorstw proces powrotu do sytuacji sprzed pandemii został już zakończony, a w przypadku 6 proc. może się to udać w ciągu najbliższych 3 miesięcy.

Ponad 3/4 firm nie planuje już zwolnień i ograniczania wynagrodzeń

Bardziej optymistyczne są informacje dotyczące wynagrodzeń i zatrudnienia.

78 proc. przebadanych firm planuje utrzymanie obecnych poziomów wynagrodzeń (w stosunku do 36 proc. na początku kwietnia), a jedynie 9 proc. wciąż ma w planach obniżki płac (w porównaniu do 50 proc. na początku kwietnia). Oznacza to, że w przypadku większości firm, które w związku z lockdownem zmuszone były do ograniczenia wysokości wynagrodzeń, proces ten już się zakończył.

Także 78 proc. firm na tym etapie nie planuje zwolnień pracowników (w porównaniu do 62 proc. na początku kwietnia). Obecnie już jedynie 5 proc. przedsiębiorstw deklaruje, że w najbliższym okresie może być zmuszone do likwidacji miejsc pracy (w porównaniu do aż 28 proc. przed dwoma miesiącami).

Takie wyniki badań wskazują, że skala wzrostu bezrobocia w najbliższych miesiącach może nie być tak duża, jak jeszcze niedawno się obawiano. Należy jednak pamiętać, że sytuacja w gospodarce ulega wciąż bardzo dynamicznym zmianom, a wszelkie prognozy obarczone są dużym ryzykiem błędu.

Piąta już fala badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego oraz Polskiego Funduszu Rozwoju przeprowadzona została przez IBRiS w dniach 26-29 maja 2020 r. wśród właścicieli firm lub osób decyzyjnych w przedsiębiorstwach na temat ich sytuacji i planów po nastaniu w Polsce epidemii koronawirusa.

Ankietę przeprowadzono za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych (CATI) na próbie losowo-kwotowej obejmującej 406 firm, w 4 kategoriach wielkości i 3 sektorach branżowych. Na podstawie tej próby możemy przeprowadzić wnioskowanie o populacji polskich przedsiębiorstw przy poziomie ufności 0,95, a błąd szacunku wskaźników struktury wyniesie 5 proc.