{"vars":{{"pageTitle":"Stagflacja na horyzoncie. Bank Światowy ostrzega przed zjawiskiem nie spotykanym od lat 70. XX wieku","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bank-swiatowy","inflacja","kryzys","makroekonomia","pkb","podaz","prognoza","stagflacja","wojna","wojna-na-ukrainie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"8 czerwca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":312920}} }
300Gospodarka.pl

Stagflacja na horyzoncie. Bank Światowy ostrzega przed zjawiskiem nie spotykanym od lat 70. XX wieku

Bank Światowy obniżył prognozę globalnego wzrostu PKB na ten rok do 2,9 proc. wobec 4,1 proc. oczekiwanych w styczniu (tj. niemal o 1/3) i ocenia ryzyko wystąpienia stagflacji jako „znaczące”.

Prognoza Banku światowego przewiduje wieloletni kryzys i zjawisko stagflacji,  która polega na jednoczesnym występowaniu w gospodarce zarówno znaczącej inflacji, jak i stagnacji gospodarczej.

– W obliczu wojny na Ukrainie, rosnącej inflacji i podwyższanych stóp procentowych oczekuje się, że w 2022 roku światowy wzrost gospodarczy załamie się. Istnieje prawdopodobieństwo kilku lat inflacji powyżej średniej i wzrostu poniżej średniej, z potencjalnie destabilizującymi konsekwencjami dla gospodarek o niskich i średnich dochodach. Jest to zjawisko – stagflacja – jakiego świat nie widział od lat 70. ubiegłego wieku – podaje Bank Światowy w raporcie „Global Economic Prospects”.

Spowolnienie gospodarcze na świecie

Według prognoz Banku Światowego globalny wzrost gospodarczy wyniesie w tym roku 2,9 proc. (wobec 5,7 proc. odnotowanych w ub.r.).

– Oznacza to również obniżenie o prawie 1/3 naszej tegorocznej prognozy ze stycznia 2022 r., która wynosiła 4,1 proc. Wzrost cen energii i żywności, a także zakłócenia w dostawach i handlu spowodowane wojną na Ukrainie oraz trwającą obecnie normalizacją stóp procentowych, w największym stopniu przyczyniły się do obniżenia prognozy – informuje Bank.

Według prognoz instytucji globalny wzrost PKB wyniesie 3 proc. rocznie w latach 2023-2024.

– Niebezpieczeństwo stagflacji jest dziś znaczące. Przewiduje się, że w latach 2021-2024 globalny wzrost gospodarczy zmniejszy się o 2,7 punktu procentowego – ponad dwukrotnie więcej niż w latach 1976-1979. Niski wzrost będzie prawdopodobnie utrzymywał się przez całą dekadę z powodu słabych inwestycji w większości krajów świata. Ponieważ w wielu krajach inflacja jest obecnie najwyższa od wielu dziesięcioleci, a podaż będzie rosła powoli, istnieje ryzyko, że inflacja będzie utrzymywać się na wyższym poziomie dłużej niż się obecnie przewiduje – piszą analitycy Banku Światowego.

Bank Światowy utrzymał swoje oczekiwania – obniżone w kwietniu br. – dotyczące wzrostu polskiego PKB w wysokości 3,9 proc. w tym roku i 3,6 proc. w roku przyszłym. Na 2024 r. prognozuje wzrost PKB Polski na poziomie 3,7 proc.

Wysoka inflacja i gospodarcze spowolnienie. Tłumaczymy, czym jest stagflacja i czy trzeba się jej bać