{"vars":{{"pageTitle":"Banki chcą wdrożyć opcję 'kup teraz, zapłać później' w BLIK-u","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bank-millenium","bank-pko","bankowosc","blik","ing-bank-slaski","mastercard","platnosci-bezgotowkowe","platnosci-odroczone","santander","uokik"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"30 maja 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":310965}} }
300Gospodarka.pl

Banki chcą wdrożyć opcję ‚kup teraz, zapłać później’ w BLIK-u

Bank Millennium, Santander Bank Polska, mBank oraz Mastercard Europe złożyły wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) o zgodę na rozszerzenie działalności Polskiego Standardu Płatności (PSP) o usługę płatności za zakupy w formule „kup teraz, zapłać później” (ang. buy now, pay later, BNPL).

– Zamierzona koncentracja polega na utworzeniu przez Bank Millennium Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie (Bank Millennium), Santander Bank Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie (Santander), mBank Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie (mBank) oraz Mastercard Europe SA z siedzibą w Waterloo, Belgia (Mastercard) wspólnego przedsiębiorcy poprzez rozszerzenie działalności już istniejącego wspólnego przedsiębiorcy Polski Standard Płatności sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (PSP) – poinformował Urząd.

PSP prowadzi obecnie działalność w sektorze płatności mobilnych poprzez organizację systemu BLIK, obejmującego schemat płatniczy oraz system płatności. W ramach planowanej koncentracji nastąpi rozszerzenie wykonywanej przez PSP działalności o oferowanie usługi krótkoterminowego finansowania płatności za zakupy w formule ‚kup teraz, zapłać później’ (ang. buy now, pay later, BNPL).

Wniosek wpłynął 23 maja, sprawa jest w toku.

Udziałowcami spółki PSP są: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski oraz Mastercard. Z BLIKA-a mogą korzystać również klienci Getin Banku, Banku Pekao, BNP Paribas, Credit Agricole, Inteligo, Nest Banku, Banku Pocztowego i banków spółdzielczych zrzeszonych w Spółdzielczej Grupie Bankowej, w Banku BPS i bankach spółdzielczych Grupy BPS.