{"vars":{{"pageTitle":"Polski biznes w obliczu fali bankructw. "Żadna branża w Polsce nie może się czuć bezpiecznie"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bankructwa","biznes","ceny-energii","inflacja","main","najnowsze","przedsiebiorcy"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"4 listopada 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":390989}} }
300Gospodarka.pl

Polski biznes w obliczu fali bankructw. „Żadna branża w Polsce nie może się czuć bezpiecznie”

Sytuacja gospodarcza w Polsce może pogorszyć się tak bardzo, że wzrost liczby zatorów płatniczych między firmami wywoła falę upadłości i bankructw. Takie perspektywy dla polskiej gospodarki na najbliższy rok rysują osoby zajmujące się oceną ryzyka w biznesie.

Nastroje managerów zarządzających finansami firm prowadzących działalność w Polsce zbadali wspólnie firma Allianz Trade i Polski Instytut Credit Management (PICM).

Zarządzający ryzykiem widzą najbliższą przyszłość polskiej gospodarki w ciemnych barwach. Ich zdaniem kłopoty nie ominą żadnej branży.

Powody słabych nastrojów

Z badania Allianz Trade i PICM wynika, że nastroje managerów odpowiedzialnych za ocenę ryzyka i politykę finansową firm są niekorzystne. Aż 82 procent badanych negatywnie ocenia ogólne perspektyw ekonomiczne dla Polski w nadchodzącym roku. Ponad połowa finansistów spodziewa się też pogorszenia perspektyw konkretnie dla swojej firmy i branży w której działa.

Tylko niespełna co dziesiąty ankietowany uważa, że jego firma może skorzystać na obecnych zmianach i sytuacji makroekonomicznej w Polsce i na świecie.


Polecamy też: Bankrutów przybędzie w całej Europie. Ale w Polsce najszybciej


Zdaniem ankietowanych, największy wpływ na sytuację gospodarczą mają obecnie wysoka inflacja i kryzys energetyczny. Jako główne przyczyny problemów wskazało je odpowiednio 30 i 28 proc. badanych. Na kolejnych miejscach plasują się zerwane łańcuchy dostaw (18 proc. wskazań) i wojna w Ukrainie (16 proc.).

Jeśli chodzi o konkretne problemy biznesowe, jakich w najbliższym czasie obawiają się ankietowani, respondenci wymieniają m. in. wzrost liczby zatorów płatniczych. Spodziewa się tego ponad połowa (58 proc.) osób, które wzięły udział w badaniu.

Do tego co trzeci badany spodziewa się wzrostu problemów firm w Polsce. 39 proc. finansistów uważa z kolei, że w nadchodzącym roku będziemy mieć do czynienia ze wzrostem niewypłacalności.

Kłopoty nie ominą żadnej branży

Ocena sytuacji gospodarczej i nastroje wśród kadry zarządzającej finansami przedsiębiorstw są zbieżne z naszymi analizami, że żadna branża w Polsce nie może już czuć się bezpiecznie. Tak wyniki badania komentuje Sławomir Bąk, wiceprezes ds. oceny ryzyka w Allianz Trade w Polsce. Jego zdaniem, obecnie wzrost kosztów prowadzenia działalności i kredytowania dotyka absolutnie wszystkich.

W przedsiębiorstwa uderzają nie tylko rekordowe ceny energii i paliw, wysokie stopy procentowe oraz inflacja, ale przede wszystkim niepewność i szybkość zmian – wskazuje Bąk.

W konsekwencji coraz trudniejsze stają się trafna ocena ryzyka i kondycji kontrahenta w biznesie. Jak podaje ekspert Allianz Trade, już można zauważyć znaczący wzrost liczby niewypłacalności w Polsce.

Dlatego należy zakładać, że biznes najgorsze ma jeszcze przed sobą – dodaje Bąk.

Opracowanie: Martyna Maciuch


Polecamy też: