{"vars":{{"pageTitle":"Będą podwyżki stóp procentowych? "Inflacja wymknęła się spod kontroli"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ludwik-kotecki","makroekonomia","nbp","polityka-pieniezna","rada-polityki-pienieznej","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Marek Chądzyński","pagePostDate":"14 listopada 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":400908}} }
300Gospodarka.pl

Będą kolejne podwyżki stóp procentowych? „Inflacja wymknęła się spod kontroli”

Przyspieszająca inflacja wymaga dalszych działań po stronie polityki pieniężnej, a ostatnia podwyżka stóp procentowych dokonana we wrześniu br. o 25 pb była za mała, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ludwik Kotecki.

W jego ocenie, inflacja wymknęła się spod kontroli, a horyzont 2025 r. gdy inflacja znajdzie się w zakresie celu inflacyjnego (2,5 proc. +/- 1 pkt proc.) oznacza, długi, trzyletni okres występowania podwyższonej inflacji.

– Przyspieszająca inflacja, a z taką mamy do czynienia, wymaga dalszych działań po polityce pieniężnej. Bez działań po stronie polityki pieniężnej nie opanujemy inflacji, bo ona naprawdę już się wymknęła pod kontroli. Prognoza Komisji Europejskiej (KE) na przyszły rok pokazuje, że Polska i Węgry będą miały najwyższą inflację w całej Unii Europejskiej przyszłym roku i to dwucyfrową. Pozostałe kraje już zaczną schodzić z inflacją do poziomów jednocyfrowych – powiedział Kotecki w rozmowie z TVN24.


Czytaj też: Stopy procentowe bez zmian. RPP nie wystraszyła się wysokiej inflacji


Podkreślił, że nie widzi ryzyka, by inflacja przekroczyła 26 proc. rok do roku (wg projekcji banku centralnego na w szczycie pod koniec I kw. 2023 r.), gdyż pojawią się efekty bazy – efekty statystyczne, które będą one dosyć silne i obniżą odczyt roczny inflacji.

Zwrócił uwagę, że zejście inflacji w kierunku celu inflacyjnego w 2025 r. oznacza, długi, trzyletni okres występowania podwyższonej inflacji

– Nie jestem przesadnym optymistą, gorzej – 2025 to jest bardzo długi okres to jest trzy lata z podwyższoną inflacją i powoduje, że nas okrada; a inwestorzy nie mogą inwestować w gospodarkę, gdyż nie wiedzą, co będzie w momencie, gdy będą czerpać zyski w tym momencie z inwestycji – dodał.

Członek Rady ocenił, że „w średnim okresie widać trend, niestety deprecjacji złotego”.

RPP podwyższyła stopy procentowe po raz pierwszy w październiku 2021 r., a następnie podwyższała je przez 10 kolejnych miesięcy, do września br. Łącznie podstawowa stopa referencyjna wzrosła w tym okresie z 0,1 proc. do 6,75 proc. W październiku i listopadzie RPP zdecydowała o pozostawieniu poziomu stóp procentowych bez zmian.

Glapiński: inflacja jeszcze wzrośnie, ale zacznie spadać. RPP teraz poczeka na skutki podwyżek stóp procentowych