{"vars":{{"pageTitle":"Bezprecedensowa skarga: francuski Total pozwany za bezczynność w sprawie zmian klimatu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["emisja-co2","francja","gazy-cieplarniane","kryzys-klimatyczny","neutralnosc-klimatyczna","ngo","paliwa-kopalne","porozumienie-paryskie","ropa-naftowa","total"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"30 stycznia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":38065}} }
300Gospodarka.pl

Bezprecedensowa skarga: francuski Total pozwany za bezczynność w sprawie zmian klimatu

Gigant naftowy Total został pozwany przez francuskie organizacje pozarządowe, czternaście miast oraz instytucje publiczne za bezczynność w sprawie zmian klimatu – donosi Euractiv

Skarga oparta jest na treści porozumienia paryskiego oraz francuskim prawie, które wymaga od korporacji stosowania środków chroniących prawa człowieka oraz zapobiegających wykroczeniom przeciwko środowisku naturalnemu. 

To pierwszy raz w historii Francji, gdy firma została pozwana o bezczynność na polu walki ze zmianami klimatu. 

Zdaniem oskarżycieli Total powinien rozpoznać zagrożenia i przedsięwziąć odpowiednie kroki, by zmniejszyć swoje ogromne emisje. 

Zgodnie z kalkulacjami organizacji, które podały Total do sądu, emisje firmy  – 458 milionów ton – przekraczają roczne emisje gazów cieplarnianych całej Francji. 

Przeciwko firmie Total toczy się już proces za jej działalność w Ugandzie. Wydobycie ropy przez giganta naftowego miało tam spowodować zniszczenia środowiska w parku narodowym w pobliżu jeziora Alberta w Ugandzie. 

Przeczytaj też:

>>> Francuski Total zbuduje kolejną elektrownię słoneczną w Japonii

>>> Pięta achillesowa globalnej gospodarki, czyli co oznacza atak na największą rafinerię na świecie