{"vars":{{"pageTitle":"BGK, PIE i Cyfrowa Polska chcą wspólnie budować cyfrowe Trójmorze","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bank-gospodarstwa-krajowego","bgk","pie","polski-instytut-ekonomiczny","trojmorze","zwiazek-cyfrowa-polska"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"26 marca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":110013}} }
300Gospodarka.pl

BGK, PIE i Cyfrowa Polska chcą wspólnie budować cyfrowe Trójmorze

Bank Gospodarstwa Krajowego, Polski Instytut Ekonomiczny oraz Związek Cyfrowa Polska podpisały list intencyjny o współpracy przy rozwoju i upowszechnianiu cyfryzacji w krajach Inicjatywy Trójmorza.

Wśród planowanych działań znajdzie się budowa sieci 5G, cyberbezpieczeństwo, wspieranie MŚP i start-upów czy podnoszenie świadomości i kompetencji cyfrowych.

„Doskonale rozumiemy, jak wielkie znaczenie dla rozwoju Polski i regionu mają kwestie infrastruktury cyfrowej. Jest to szczególnie widoczne teraz, w dobie pandemii. Dlatego wraz z PIE i przy współpracy ze Związkiem Cyfrowa Polska, wspieramy działania dla rozwoju cyfryzacji w krajach Inicjatywy Trójmorza” – mówi pierwszy wiceprezes zarządu BGK Paweł Nierada.

Prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik podkreślił, że Europa Środkowo-Wschodnia potrzebuje wspólnych projektów i inicjatyw związanych z szeroko pojętą cyfryzacją m.in. po to, by przestać dzielić Europę na dwie prędkości.

Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak stwierdził, że kraje Trójmorza to najbardziej dynamicznie rozwijający się region Unii Europejskiej, dla którego największym wspólnym wyzwaniem jest aktualnie cyfryzacja gospodarki.

Sygnatariusze listu zapowiedzieli również tworzenie programów edukacyjnych w celu podnoszenia kompetencji cyfrowych obywateli państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz wsparcie firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w rozwoju cyfrowym i wykorzystaniu nowych technologii.

Nazwa Trójmorze pochodzi od regionu trzech mórz – Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego – w którym leżą kraje stanowiące wschodni pas graniczny Unii Europejskiej.

Od Estonii na północy do Bułgarii na południu, w skład Trójmorza wschodzi 12 krajów UE: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.

Wszystkie te kraje – z wyjątkiem Austrii – borykają się z dziedzictwem komunizmu, którym było technologiczne oraz logistyczne zacofanie.

To są powody, dla których Polska promuje dziś Inicjatywę Trójmorza, czyli projektu gospodarczej i energetycznej modernizacji, który w zamierzeniu ma przyciągać wielkie inwestycje rozwojowe.

Lewicki: Stawianie na Trójmorze to element zwrotu USA do Azji