{"vars":{{"pageTitle":"BIEC: najwięcej wakatów jest w zawodach technicznych. Poszukiwani też pracownicy fizyczni","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bezrobocie","biec","gospodarka","inflacja","koszty-zatrudnienia","praca","rynek-pracy","zatrudnienie"],"pagePostAuthor":"Marek Chądzyński","pagePostDate":"10 listopada 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":215323}} }
300Gospodarka.pl

BIEC: najwięcej wakatów jest w zawodach technicznych. Poszukiwani też pracownicy fizyczni

Barometr Ofert Pracy, czyli wskaźnik obrazujący zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy, wzrósł w ubiegłym miesiącu o 21,8 pkt do 337,4 pkt i tym samym osiągnął kolejne maksimum. Ofert zatrudnienia przybywało w październiku we wszystkich województwach.

„Barometr Ofert Pracy (BOP), przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w samym październiku ponownie wzrósł i osiągnął kolejne maksimum” – podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Autorzy raportu są zdania, że najważniejsze czynniki, wpływające na liczbę wakatów to – poza rozprzestrzenianiem się koronawirusa – wysoka inflacja, nasilający się niedobór niektórych strategicznych surowców (i związane z tym zakłócenia w łańcuchach dostaw w gospodarce międzynarodowej) oraz wzrastające koszty zatrudnienia.

Od trzeciego kwartału bieżącego roku do tej listy dołączyły kolejne zagrożenia w postaci, jak podaje raport, rozpoczynającego się kryzysu energetycznego w gospodarce międzynarodowej. Jego efektem już jest wzrost cen paliw, co z kolei dodatkowo napędza i tak wysoką inflację.

Ofert pracy jest więcej, pomimo problemów gospodarczych

Mimo to, jak dotąd, liczba wakatów rośnie.

„W samym październiku wzrost liczby internetowych ofert zatrudnienia notujemy we wszystkich województwach. Relatywnie najwięcej ich przybyło w woj. lubuskim, lubelskim oraz wielkopolskim, zaś najmniej w woj. zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim oraz mazowieckim. Choć ofert było wszędzie więcej niż przed miesiącem, nieco szybciej przybywało ich w woj. o niższej stopie bezrobocia” – wskazuje raport.

Spośród szerokich grup ofert pracy, w październiku najwięcej nowych ofert pojawiło się w zawodach o charakterze technicznym oraz dla pracowników fizycznych. Wakatów przybyło również dla przedstawicieli zawodów społecznych oraz pracowników fizycznych.

Z kolei mniej ofert zatrudnienia w relacji do miesiąca ubiegłego ukazało się jedynie w grupie zawodów usługowych. Przyczynia się do tego brak konkretów odnośnie strategii przeciwdziałania czwartej fali zakażeń koronawirusem.

„Za lokomotywę rynku pracy nadal uważamy zawody o relatywnie wysokim udziale pracy zdalnej, spośród których większość to są zawody związane z technologiami cyfrowymi. Wyjątkowo dobrze z epidemią poradziła również szeroko pojęta budowlanka” – napisano także w raporcie.


Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się na nasze unikalne newslettery:

Chcę otrzymywać:

Tygodnik Klimatyczny 300KLIMAT
Codzienny newsletter 300SEKUND