Wkrótce BLIK-iem będzie można zapłacić także roczny PIT – poinformowało Ministerstwo Finansów. To tylko pierwszy z wielu podatków, jakie w przyszłości zapłacimy za pomocą kodu.
Spośród zobowiązań podatkowych, za które będzie można zapłacić BLIK-iem, jako pierwsze zostanie udostępniony roczny PIT. Chodzi zarówno o ten dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorców.
Możliwość opłacania zobowiązań podatkowych BLIK-iem wprowadziła znowelizowana ustawa o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Prezydent podpisał ten dokument we wtorek 20 grudnia tego roku. Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2023 roku.
– Wszyscy klienci będą mogli uregulować zobowiązania podatkowe w zakresie rozliczenia PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy, w tym Twój e-PIT, za pomocą BLIK-a – przekazał resort finansów.
Jak wyjaśniono, najpierw Krajowa Administracja Skarbowa umożliwi płatności BLIK-iem za roczne rozliczenie PIT (PIT28, PIT36, PIT 37, PIT38, PIT39). Taką możliwość będą miały osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, jak i przedsiębiorcy.
Jakie zmiany w ustawie?
Nowelizację przygotował resort finansów. Według niego zaproponowane w ustawie rozwiązania wprowadzają różne uproszczenia dla podmiotów. Chodzi na przykład o ułatwienia dla producentów prądu z OZE w zakresie ewidencji.
Ustawa znosi obowiązek wydawania certyfikatów małego producenta napojów alkoholowych i wydłużenia do 31 grudnia 2029 r. zwolnienia od akcyzy dla hybrydowych samochodów osobowych typu plug-in o pojemności silnika spalinowego nie większej niż 2000 cm³. Dotychczas zwolnienie to obowiązywać miało do końca 2022 r.
Poza tym w ustawie zawarto zapisy rozszerzające krąg podmiotów uprawnionych do zwrotu opłaty paliwowej. Zwiększono też katalog przypadków, w których można o taki zwrot występować.
Ustawa wprowadza możliwość m.in. płacenia zobowiązań podatkowych przy użyciu BLIK-a (będzie to możliwe np. w e-Urzędzie Skarbowym). Wydłuża również możliwość korzystania ze starego typu kas fiskalnych do końca 2023 roku.