{"vars":{{"pageTitle":"Buda: Zamrożenie cen gazu ma być sprawiedliwe, dopłaty dla tych, którzy najbardziej tego potrzebują","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-gazu","gaz","inflacja","ministerstwo-rozwoju-i-technologii","najnowsze","waldemar-buda","zamrozenie-cen"],"pagePostAuthor":"Marek Chądzyński","pagePostDate":"23 listopada 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":413186}} }
300Gospodarka.pl

Buda: Zamrożenie cen gazu musi być sprawiedliwe, dopłaty dla tych, którzy najbardziej tego potrzebują

Być może w piątek Rada Ministrów przyjmie w trybie obiegowym taką decyzję – wskazał w środę szef MRiT Waldemar Buda, odnosząc się do zamrożenia cen gazu. Dodał, że rozważanych jest kilka wariantów – m.in. blokada ceny na poziomie z 2021 r. czy powiązanie jej z powierzchnią budynku.

Szef resortu rozwoju i technologii pytany w środę w Programie I Polskiego Radia, czy cena gazu zostanie zamrożona, powiedział: „musimy dopracować jeszcze mechanizm dotyczący zablokowania tej ceny”. Przypomniał, że we wtorek dyskutowano o tym na posiedzeniu rządu.

Dodał, że rozważanych jest kilka wariantów. Jednym z nich – jak wymienił – jest „blokada ceny na poziomie z zeszłego roku” czy wskazanie limitu np. zużycia, albo procentu zużycia z poprzedniego roku.

– Poważnie też zastanawiamy się nad pewnym cenzusem wynagrodzenia, albo ewentualnie powierzchnią budynku –powiedział.

– Szukamy wentylów bezpieczeństwa, aby ten program był sprawiedliwościowy, czyli żeby dopłacał tym, którzy najbardziej tego potrzebują i do ilości, które zachęcają do oszczędzania – stwierdził Buda.

Szef MRiT pytany, kiedy zapadnie decyzja w sprawie zamrożenia cen gazu, wskazał, że premier Mateusz Morawiecki prosił, by ją „dopracować do końca tygodnia”.

– Być może jeszcze w piątek obiegowo przyjmiemy taką decyzję przez Radę Ministrów – zapowiedział.


Ceny gazu w 2023 r. Bez zamrożenia rachunki wzrosłyby kilkukrotnie


Buda skłania się do rozwiązania, by mechanizm zamrożenia ceny gazu powiązany był, podobnie jak w przypadku prądu, z limitem zużycia: „pewien limit, do którego dopłacamy, później ta stawka rośnie”.

Stwierdził, że mechanizm zamrażania „jest dość skomplikowany z punktu widzenia rozliczenia z dostawcą, z punktu widzenia operatora trzeba (…) zaszyć wiele warunków i to jest utrudnione z punktu widzenia rozliczenia”.

Projekt dotyczący ochrony niektórych odbiorców paliw gazowych wymaga jeszcze doprecyzowania przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska – poinformował we wtorek rzecznik resortu Aleksander Brzózka. Nowe przepisy dot. gazu były dyskutowane podczas wtorkowego posiedzenia rządu. Chodzi o projekt ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, który był przewidziany we wtorkowym porządku obrad rządu. Jego wnioskodawcą jest Minister Klimatu i Środowiska.

KPRM poinformowała we wtorkowym komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów, że rząd omówił projekt i zdecydował, że będzie on przedmiotem dodatkowych analiz.


Zamrożenie cen gazu coraz bliżej. Ale podwyżki i tak będą


Wcześniej w wykazie prac legislacyjnych rządu podano, że projektowane rozwiązania zakładają zagwarantowanie maksymalnej ceny paliw gazowych dla gospodarstw domowych, wspólnot mieszkaniowych, szpitali, organizacji pozarządowych itd. Ustawa ma określić sposób kalkulacji rekompensat i zaliczek na ich poczet, przysługujących przedsiębiorstwom energetycznym zajmującym się obrotem paliwami gazowymi z odbiorcami objętymi maksymalnymi cenami gazu. Podmiotem odpowiedzialnym za wypłatę rekompensat ma być Zarządca Rozliczeń S.A.

– Mechanizm rekompensat ukształtowany jest jako jeden z elementów ochrony podmiotów szczególnie wrażliwych na zmiany cen paliw gazowych oraz odbiorców realizujących kluczowe zadania z zakresu użyteczności publicznej. W związku z powyższym projektowana regulacja służy zabezpieczeniu odbiorców gazu ziemnego w Polsce przed ewentualnymi skutkami kryzysu gazowego, którego rozmiary oraz ramy czasowe przybierają na sile, a ich oddziaływanie w sposób istotny ma wpływ na funkcjonowanie gospodarki krajowej – wskazano w wykazie prac.

Koniec zerowego VAT na gaz, podatek od paliw też w górę. Kruszy się tarcza antyinflacyjna rządu