{"vars":{{"pageTitle":"Zmiana formy opodatkowania na JDG – tylko do końca tego tygodnia","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["explainer","news"],"pageAttributes":["ceidg","jdg","jednoosobowa-dzialalnosc-gospodarcza","pit","podatek-liniowy","podatki","ryczalt"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"15 lutego 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":262590}} }
300Gospodarka.pl

Zmiana formy opodatkowania na JDG – tylko do końca tego tygodnia

20 lutego, w niedzielę, mija termin, do którego przedsiębiorcy mogą wybrać formę opodatkowania. To możliwość szczególnie istotna dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Skala podatkowa, podatek liniowy czy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych? Na decyzję, jak rozliczać w 2022 roku podatki, firmy mają czas jeszcze tylko do końca tego tygodnia.

Dlaczego to tak istotna decyzja? Od 2022 roku, w związku z wejściem w życie Polskiego Ładu, zmienia się sposób naliczania składki zdrowotnej.

W zależności więc od osiąganych przychodów, typu prowadzonej działalności i wielkości kosztów, jakie ponosi dany przedsiębiorca, może okazać się, że korzystniej będzie mu zmienić dotychczasową formę opodatkowania.

Więcej o zmianach w dotychczasowych przepisach pisaliśmy w tych artykułach:

Ważny termin dla medyków

O zbliżającym się terminie muszą pamiętać szczególnie lekarze i pielęgniarki, którzy rozliczali się według karty podatkowej. Od 2022 roku nie można wybrać tej formy opodatkowania ani na nią przejść. Będzie dostępna tylko dla niektórych grup podatników, którzy korzystali z niej do tej pory.

A podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego i wykonują tę działalność np. na rzecz szpitala lub przychodni, od 2022 tracą możliwość opodatkowania w formie karty podatkowej.

Dotyczy to wszystkich podatników, którzy we wnioskach PIT-16 złożonych przed 1 stycznia 2022 roku wskazali jako odbiorców świadczeń właśnie różne placówki medyczne, a nie wskazali świadczenie przez siebie usług tylko na rzecz ludności.

Lekarzy i pielęgniarki obowiązują teraz ogólne zasady opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej według skali podatkowej. Mogą jednak złożyć pisemne oświadczenia o wyborze innej formy opodatkowania – podatku liniowego albo ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jeśli osiągnęli ze swojej działalności przychody w styczniu, mają na to czas właśnie do 20 lutego 2022 roku.

Moment osiągnięcia przychodu – dlaczego jest ważny?

To, w którym miesiącu osiągniemy pierwszy przychód z naszej działalności jest ważne w przypadku tej deklaracji. Wybór opodatkowania w danym roku podatkowym w formie podatku liniowego albo w formie ryczałtu – musi nastąpić „do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego” – podaje Krajowa Administracja Skarbowa.

W przypadku przedsiębiorców, którzy w styczniu 2022 roku osiągnęli przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, termin ten upływa więc 20 lutego.

Aby dokonać zmiany, należy złożyć odpowiedni formularz o aktualizacji danych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). To rejestr, w którym są rejestrowane firmy w Polsce.

Jeśli nie złożymy deklaracji o zmianie formy opodatkowania, to rozliczymy się według tych samych zasad, co w 2021 roku. Chyba że należymy do jednej z grup, która straciła prawo do rozliczania się kartą podatkową, a tak właśnie byliśmy opodatkowani. Wtedy, jeśli sami nie wybierzemy innej formy opodatkowania, automatycznie przejdziemy na opodatkowanie według skali ogólnej.


Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się na nasze unikalne newslettery:

Chcę otrzymywać:

Tygodnik Klimatyczny 300KLIMAT
Codzienny newsletter 300SEKUND