{"vars":{{"pageTitle":"Ceny energii w 2024 roku. Bez wsparcia państwa szykują się gigantyczne podwyżki","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-gazu","ceny-pradu","enea","eurostat","gaz","najnowsze","polska-grupa-energetyczna","prad","rachunki-za-prad","tauron","ure"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"31 października 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"31","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":618266}} }
300Gospodarka.pl

Ceny energii w 2024 roku. Bez wsparcia państwa szykują się gigantyczne podwyżki

Nawet 70 proc. więcej za prąd mogą zapłacić Polacy w przyszłym roku. Jedynym sposobem na uniknięcie tak dużej podwyżki są dopłaty do rachunków. Nie wiadomo jednak, czy nowy rząd zdecyduje się na dalsze mrożenie cen prądu.

Do wtorku sprzedawcy i dystrybutorzy energii elektrycznej muszą przekazać Urzędowi Regulacji Energetyki komplet dokumentów z wnioskiem o ustalenie taryfy na przyszły rok. Taki obowiązek mają Polska Grupa Energetyczna, Enea, Tauron i Energa. Pierwsze wnioski dotarły już do URE.

Wysokie rachunki za prąd w 2024 r.

Jak ustalił Business Insider, ceny prądu będą znacząco wyższe od tych, które obecnie widzimy na rachunkach. Na jak duży wzrost powinniśmy się przygotować? Eksperci, na których powołuje się portal, szacują, że wzrost samej ceny energii, która stanowi około połowy całego rachunku za prąd, może sięgnąć 70 proc. lub więcej. Do tego dochodzą koszty działalności spółek i ich marże.

Tak wysokie podwyżki nie są jednak przesądzone. Dużo zależy od URE oraz nowego rządu.

– Zniesione zostało obligo giełdowe i sprzedawcy prądu nie zabezpieczają już sobie energii w kontraktach rocznych na taką skalę, jak miało to miejsce w poprzednich latach. Patrząc na same stawki na giełdzie w kontraktach na 2024 r., to taryfy musiałyby przekraczać 600 zł/MWh. Nie wiadomo jednak, na jakie ostatecznie stawki zgodzi się prezes URE i czy nowy rząd zdecyduje się na dalsze mrożenie cen prądu  twierdzi analityk Santander BM Paweł Puchalski.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Ceny prądu zależą m.in. od tego, co dzieje się na rynku gazu w całej Europie. A ten drożeje. Jak podaje Eurostat, ceny gazu w pierwszej połowie 2023 r. wzrosły w 20 unijnych państwach, w tym w Polsce. Nad Wisłą, w porównaniu z pierwszą połową 2022 r., podskoczyły o 24 proc.

To też może Cię zainteresować: