{"vars":{{"pageTitle":"Ceny gazu w Europie nadal spadają. Magazyny są zapełnione, a pogoda sprzyja niskiemu zużyciu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-gazu","energetyka","gaz","gaz-ziemny","najnowsze","surowce","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"19 października 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":372361}} }
300Gospodarka.pl

Ceny gazu w Europie nadal spadają. Magazyny są zapełnione, a pogoda sprzyja niskiemu zużyciu

W ostatnim czasie ceny gazu na europejskim rynku spadają. Powodem jest zapełnienie magazynów i stosunkowo ograniczony popyt.

W środę po 10.00 indeks TTF dla gazu z dostawą na listopad wynosił 117,5 euro za megawatogodzinę. Trend spadkowy obserwowany jest już od dłuższego czasu.

Wiosną i latem ceny surowca systematycznie rosły. 26 sierpnia 2022 r. kontrakt z dostawą na listopad był wyceniany na niemal 350 euro za MWh.

Dlaczego ceny gazu spadają?

– Magazyny gazu w Europie są zasadniczo zapełnione a pogoda tej jesieni jest jak dotąd dość łagodna – napisali analitycy Saxo w opublikowanym wczoraj komentarzu.

Stan zapełnienia magazynów w całej Unii Europejskiej wynosi dziś 92,66 proc. Dla Polski ten wskaźnik to 98,46 proc.

Do czynników obniżających popyt na gaz analitycy Saxo zaliczyli także decyzję Niemiec o opóźnieniu wyjścia z energetyki jądrowej. Może to ograniczyć zapotrzebowanie na energię z elektrowni gazowych.

UE chce ograniczyć wzrost cen

Tymczasem Unia Europejska jest w trakcie planowania działań, które mają ograniczyć wysokość cen gazu ziemnego. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaproponowała mechanizm ograniczenia cen indeksu TTF.

Wśród propozycji są też wspólne zakupy gazu i ograniczanie jego zużycia.

Obawy o wzrost cen gazu wynikają przede wszystkim z odcięcia dostaw przez Rosję. Jeszcze wiosną gaz rosyjski przestał płynąć do państw, które nie zgodziły się na płatności w rublach, w tym do Polski.

We wrześniu natomiast Rosja zatrzymała dostawy gazociągiem Nord Stream do Niemiec. Nieco później doszło do wybuchów na tym gazociągu i nowo wybudowanym Nord Stream 2.

Czytaj także: