{"vars":{{"pageTitle":"Nie tylko inflacja. Ceny mieszkań rosną też przez powolne procedury administracyjne","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["administracja","ceny-mieszkan","deweloperzy-mieszkaniowi","inflacja","mieszkalnictwo","mieszkania","samorzad-terytorialny"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"18 sierpnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":176884}} }
300Gospodarka.pl

Nie tylko inflacja. Ceny mieszkań rosną też przez powolne procedury administracyjne

Analizy rynku mieszkaniowego pokazują, że obecnie podaż nie nadąża za popytem. To wynik dużego zainteresowania zakupem mieszkań połączonego z wolniejszym ich wprowadzeniem na rynek, spowodowanym wydłużonymi procedurami administracyjnymi.

Przyczyny wzrostu cen mieszkań obejmują – oprócz drożejących gruntów i materiałów budowlanych – zbyt wolne procedury administracyjne samorządów. Tak wskazuje Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Warszawę i Wrocław w Robyg, firmie deweloperskiej.

„Robyg stara się wprowadzać jak najwięcej nowych lokali do oferty i (…) jednak mamy takie same ograniczenia administracyjne, jak inni deweloperzy. Przykładowo w Warszawie zwykle deweloperzy oferują liczbę mieszkań na 3 kwartały do przodu, a obecnie oferta skurczyła się na ok. 1 kwartał” – mówi Joanna Chojecka. Jej zdaniem, to wynik tego, że samorządy zbyt wolno wprowadzają na rynek mieszkania oferowane przez deweloperów.

Nowe trendy na rynku mieszkań

W ciągu ostatniego roku deweloperzy mogli zaobserwować nowe wymagania klientów, które pojawiły się pod wpływem pandemii.  Kupujący szukają wygodnych mieszkań, w których będą mogli łączyć życie codzienne z pracą zdalną. Chętniej także wybierają lokale z balkonami lub tarasami.

Dodatkowo zwiększa się nieco udział klientów kupujących mieszkania w celach inwestycyjnych oraz kupujących za gotówkę. Coraz większe jest zainteresowanie ze strony Polaków mieszkających za granicą lub cudzoziemców mieszkających i pracujących w Polsce.

Dużym trendem jest także korzystanie ze sklepów i punktów usługowych w obrębie osiedla. Ludzie wolą załatwiać sprawy bliżej miejsca zamieszkania. Unikają też dużych obiektów i zatłoczonych miejsc. „Dlatego spodziewamy się, że lokale usługowe na osiedlach będą coraz bardziej popularne” – wskazuje przedstawicielka Robyg.

Robyg to deweloper realizujący inwestycje w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. Firma była notowana na rynku głównym warszawskiej giełdy od 2010 do 2018 roku. W 2020 roku Robyg zakontraktował ponad 2,5 tys. lokali.

Czytaj także: