{"vars":{{"pageTitle":"Ceny opakowań mogą wzrosnąć o kilkadziesiąt procent. To zła wiadomość dla wielu branż","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["artykuly-spozywcze","branza-opakowan","ceny","leki","najnowsze","opakowania","surowce","wzrost-cen"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"22 września 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":358458}} }
300Gospodarka.pl

Ceny opakowań mogą wzrosnąć o kilkadziesiąt procent. To zła wiadomość dla wielu branż

Branża opakowań szykuje się na kolejne podwyżki cen surowców oraz potencjalne braki w dostępie do gazu i prądu. Wzrost cen opakowań, jaki to może wywołać, pośrednio wywoła kolejny skok cen leków i artykułów spożywczych.

Taki scenariusz przewiduje Grupa Akomex działająca w branży opakowań. Z jej szacunków wynika, że ceny opakowań kartonowych mogą wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent. I będzie to bezpośredni efekt wzrostu cen surowców oraz kosztów materiałów eksploatacyjnych, a także potencjalnych utrudnień w dostępie do prądu i gazu u dostawców kartonu.

–Spodziewamy się opóźnień w realizacji dostaw surowców niezbędnych do produkcji opakowań – prognozuje Grupa Akomex – może dojść do zatrzymania produkcji u niektórych dostawców surowców czyli kartonu. Planowane kolejne wzrosty cen w sektorze zapewne będą miały również wpływ na wyższe ceny zakupu leków czy artykułów
spożywczych, do pakowania których używa się opakowań kartonowych.

Papiernie z Polski i Europy przygotowują się na różne możliwe scenariusze wprowadzając m.in. „dodatek energetyczny” w wysokości od 170 do nawet 500 euro za tonę surowca potrzebnego do produkcji opakowań kartonowych.

– Producenci papieru z Polski, ale również ci zagraniczni nieustanie wprowadzają kolejne podwyżki na swoje produkty, które wykorzystujemy do produkcji opakowań kartonowych. W głównej mierze to efekt wzrostu cen energii i gazu, które obserwujemy w całej Europie – komentuje Grzegorz Łajca, prezes Grupy Akomex, cytowany w komunikacie firmy.

Zwraca uwagę, że niektórzy kontrahenci spółki sygnalizują już czasowe wstrzymanie produkcji. Według niego wszystkie te czynniki  wpłyną na zaburzenia w łańcuchu dostaw i w efekcie mogą doprowadzić do opóźnień w dostawach surowców do produkcji opakowań

Z drugiej zaś strony także my zmagamy się z istotnymi wzrostami kosztów produkcji. Rosną ceny transportu, farb, palet,
ale najbardziej energii. Szacuję, że jeśli sytuacja w najbliższych miesiącach się nie ustabilizuje ceny opakowań
kartonowych mogą kolejny raz wzrosnąć o kilkanaście a nawet o kilkadziesiąt procent – dodaje.

W sektorze opakowań kartonowych już w zeszłym roku nastąpiły wzrosty kosztów surowca – kartonu o ponad 50 proc. Palety używane w transporcie zdrożały o 170 proc., folia do pakowania o 60 proc., lakiery i farby używane w procesie produkcji opakowań kartonowych o 20 proc., a same pudła tekturowe używane w transporcie o 40 proc.

Grupa Akomex zarządza trzema fabrykami: w Polsce oraz w Danii. W jej skład wchodzą 3 spółki: Akomex, DrukPak oraz duńska Plano Pack. Firma eksportuje produkty głównie do państw Europy Zachodniej. W 2021 roku zanotowała około 280 mln złotych przychodu.

Co z cenami prądu dla szkół i szpitali? Ministerstwa pracują nad projektem regulacji