{"vars":{{"pageTitle":"UOKiK: Wzrost cen na stacjach bez winy przedsiębiorców. Wpływa na nie rynek","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-paliw","energetyka","inflacja","kurs-dolara","rynek","uokik"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"3 sierpnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":336230}} }
300Gospodarka.pl

UOKiK: Wzrost cen na stacjach bez winy przedsiębiorców. Wpływa na nie rynek

Wzrost cen paliw w Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, ma fundamenty rynkowe. Tak ocenia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Rosnące ceny paliw w Polsce wynikają ze zjawisk rynkowych – ocenia UOKiK. Brakuje podstaw do stwierdzenia, że może on wynikać z niedozwolonych praktyk przedsiębiorców działających na polskim rynku paliwowym, wskazuje urząd.

Inwazja Rosji na Ukrainę i sankcje nałożone na agresora przez państwa europejskie wpłynęły na notowania surowców i spowodowały perturbacje na rynku. Obecna, wyjątkowa sytuacja, wpływa bezpośrednio na rynki energetyczne i powoduje, że ceny surowców energetycznych znacząco wzrosły. UOKiK podjął działania aby wyjaśnić, jakie są przyczyny tak dużego wzrostu cen: czy oprócz uwarunkowań rynkowych mogły mieć na to wpływ również potencjalne zachowania antykonkurencyjne – podała instytucja.

Kurs dolara i przestoje w rafineriach

Po przeprowadzonych analizach urząd stwierdził, że ostatnie wzrosty cen paliw wynikają z obiektywnych czynników rynkowych.

Jako najważniejsze z nich wymienia m. in. spadek mocy przerobowych rafinerii działających w Europie. Jest on spowodowany m.in. zamknięciem części z nich w ostatnich latach z powodu ograniczonych perspektyw branży. Chodzi o przewidywany spadek zużycia benzyny związany z przejściem na samochody elektryczne.

Innym czynnikiem jest wzrost cen ropy naftowej oraz wzrost kursu dolara amerykańskiego, w którym jest ona wyceniana. O tym, jak podwójnie oddziaływuje to na ceny paliw pisaliśmy w tym artykule.

Do tego dokłada się znaczne ograniczenie eksportu paliw przez Chiny w 2022 roku oraz, rzecz jasna, sankcje nałożone na Rosję.

Jak potwierdziła analiza UOKiK, z problemem wysokich cen paliw zmaga się nie tylko Polska, ale także inne państwa europejskie. Dotyczy to nie tylko cen ropy, ale także produktów ropopochodnych, czyli benzyny i oleju napędowego.

Nasza analiza wykazała, że ceny paliw w Polsce są ściśle powiązane z europejskim rynkiem i sytuacją makroekonomiczną. Będziemy kontynuować obserwację rynku i gruntownie przeanalizujemy każdy sygnał wskazujący na możliwość występowania praktyk ograniczających konkurencję na tym rynku. Jako urząd antymonopolowy nie mamy jednak bezpośredniego wpływu na poziom cen stosowanych przez przedsiębiorców – komentuje wyniki kontroli prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Polecamy też: