{"vars":{{"pageTitle":"Ceny rosną wolniej, ale drożyzna w sklepach odpuszcza powoli. Eksperci wskazują powody","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["badanie","ceny","ceny-zywnosci","chemia-gospodarcza","najnowsze","sieci-handlowe","sklepy","tluszcze","warzywa"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"17 sierpnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":601856}} }
300Gospodarka.pl

Ceny rosną wolniej, ale drożyzna w sklepach odpuszcza powoli. Eksperci wskazują powody

Ceny w sklepach detalicznych wzrosły średnio o 15,5 proc. rok do roku w lipcu br. W największym stopniu podrożały warzywa, wynika z raportu UCE Research i uczelni WSB Merito.

Produkty żywnościowe i napoje bezalkoholowe rok do roku podrożały o 14,6 proc., czyli mniej niż w czerwcu i maju, gdy wzrost wynosił (odpowiednio) 16,8 proc. i 18,4 proc.

Autorzy raportu tłumaczą, że dynamika podwyżek z każdym miesiącem jest coraz słabsza, ale drożyzna w sklepach wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Jak to wygląda rok do roku na konkretnych przykładach?

Co rekordowo podrożało?

W największym stopniu w górę poszły ceny warzyw (o 32,4 proc). Dalej jest chemia gospodarcza – 24,6 proc. Potem są dodatki spożywcze (ketchupy, majonezy, musztardy, przyprawy) – 22,4 proc., a także artykuły dla dzieci – 21,8 proc. Pierwszą piątkę drożyzny zamyka pieczywo – 20,4 proc. Z kolei na końcu zestawienia jest mięso – 6,5 proc.

Gdzie wzrosty cen są mniejsze?

Analitycy z UCE Research wskazali, że po raz kolejny od trzech miesięcy nie wszystkie obserwowane kategorie zdrożały. Na 17 analizowanych kategorii rok do roku potaniały tylko artykuły tłuszczowe, ale za to aż o 20,4 proc.

Z kolei porównanie miesiąc do miesiąca pokazuje, że artykuły tłuszczowe w czerwcu tego roku podrożały o 8,1 proc., a miesiąc wcześniej o 3,9 proc. Widać zatem, że dynamika wzrostu cen wyraźnie maleje w tej kategorii.

Jednocześnie autorzy badania przypominają, że jeszcze nie tak dawno temu tłuszcze były kategorią, która najbardziej obciążała budżet zakupowy Polaków, a olej i masło biły rekordy za rekordami – drożejąc rok do roku nawet trzycyfrowo.


300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.


Badanie UCE Research i uczelni WSB Merito dotyczyło 17 kategorii i ponad 100 najczęściej wybieranych przez konsumentów produktów codziennego użytku. Łącznie zestawiono ze sobą blisko 70 tys. cen detalicznych z ponad 31 tys. sklepów należących do 61 sieci handlowych.

To także może Cię zainteresować: