{"vars":{{"pageTitle":"Ceny żywności dużo wyższe niż rok temu. I nadal będą rosnąć","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["cena-pszenicy","ceny-zywnosci","inflacja","najnowsze"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"14 listopada 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":401900}} }
300Gospodarka.pl

Ceny żywności dużo wyższe niż rok temu. I nadal będą rosnąć, prognozuje NBP

Wzrost cen żywności będzie największy w bieżącym kwartale – prognozuje NBP. W kolejnych miesiącach także będzie dwucyfrowy.

Narodowy Bank Polski (NBP) opublikował w poniedziałek „Raport o inflacji”. Zgodnie z przedstawioną w raporcie centralną projekcją inflacji, spodziewany wzrost cen żywności w 2022 roku wyniesie 15,3 procent. W 2023 roku ma wynieść 13,6 proc., a w kolejnych dwóch latach 4,4 i 1,9 procent.

Wzrost cen żywności będzie największym w bieżącym, czwartym kwartale 2022 roku. W kolejnych kwartałach będzie malał, w ostatnim kwartale 2023 roku powróci do jednocyfrowego poziomu – prognozuje NBP.

Jak zdrożeje żywność

W IV kwartale 2022 roku wzrost cen żywności wyniesie ogółem 22,1 proc. rok do roku – szacuje bank centralny.

W pierwszym kwartale 2023 roku będzie niewiele niższy. Ceny żywności będą wtedy rosły w tempie 21,5 proc. w ujęciu rocznym.

Ale już od kolejnych kwartałów inflacja cen żywności będzie systematycznie spadać. A w IV kwartale 2023 r. prognozowany wzrost będzie już jednocyfrowy. Wyniesie wtedy 6,4 proc. rok do roku, szacuje NBP.

Czemu żywność jest droga

W raporcie przypomniano, że inflacja cen żywności i napojów bezalkoholowych wzrosła we wrześniu do 19,3 proc. w ujęciu rocznym. Jeszcze w maju wynosiła 13,5 proc. w ujęciu rocznym.

– Szybszy wzrost cen żywności wynikał z silnej presji kosztowej – wskazuje NBP.

Według danych NBP w październiku indeks cen surowców rolnych NBP był o 30,6 proc. wyższy niż przed rokiem.

Kiedy będzie taniej

Presja na wzrost światowych cen surowców rolnych – spowodowana ograniczoną podażą i rosnącymi kosztami produkcji i spotęgowana skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę – nieco osłabła w III kwartale bieżącego roku, wskazuje NBP.

Przyczyniło się do tego zawarte w lipcu porozumienie o odblokowaniu eksportu pszenicy z Ukrainy przez Morze Czarne. Jednak obawy o jej podaż w związku z rosyjską agresją utrzymują się –  podaje raport.

Do tego na ceny wielu surowców rolnych wciąż wpływają wysokie ceny energii, transportu oraz nawozów, wskazują autorzy.

Wraz ze spadkiem cen surowców energetycznych oraz ograniczeniem skali zaburzeń wynikających z rosyjskiej agresji, ceny produktów rolnych na rynkach światowych powinny się jednak stopniowo obniżać – dodają.


Polecamy też: