{"vars":{{"pageTitle":"Chińska gospodarka łapie zadyszkę. W Davos będą próbować uspokajać inwestorów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["chiny","gospodarka-chin","inwestorzy","najnowsze","przeglad-prasy","reuters","swiatowe-forum-ekonomiczne","wolodymir-zelenski"],"pagePostAuthor":"Magdalena Borodziewicz","pagePostDate":"16 stycznia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":660264}} }
300Gospodarka.pl

Chińska gospodarka łapie zadyszkę. W Davos będą próbować uspokajać inwestorów

Premier Chin Li Qiang wygłosi we wtorek w Davos przemówienie do polityków i inwestorów zagranicznych w związku ze zmaganiami Pekinu z powolnym wzrostem gospodarczym po pandemii.

Chiny otworzyły się na inwestycje ponad 40 lat temu. Teraz po raz pierwszy zagraniczni inwestorzy wyrazili niepokój związany z długoterminowymi perspektywami rozwoju Chin, podaje Reuters.

Li Qiang przewodzi rządowej delegacji na Światowym Forum Ekonomicznym, które odbywa się w Davos w tym tygodniu. Jak podała chińska agencja informacyjna Xinhua, premier ma promować globalną współpracę, zająć się różnymi zagrożeniami, likwidacją podziałów rozwojowych oraz dążeniem do pokojowego i korzystnego dla obu stron współistnienia. Chiny dążą też do ciągłego rozwoju swojej gospodarki.


Czytaj także: Tesla pokonana przez giganta z Chin. Samochody elektryczne z Azji wygrywają ceną


Dotychczasowe propozycje Li deklarujące, że Chiny są otwarte dla biznesu, spotkały się ze sceptycyzmem w świetle szerokiego prawa antyszpiegowskiego, a także podejrzanych działań takich jak zakazy wychodzenia z budynku czy naloty na doradztwo.

Ponadto niepokój wśród przedsiębiorstw wzbudza chińska geopolityka, zaostrzanie przepisów oraz korzystniejsze warunki dla firm państwowych. W kwartale lipiec–wrzesień odnotowano pierwszy od 1998 r. deficyt bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Chinach, pisze dziennik. Dotychczasowi premierzy Chin nadzorowali gospodarkę, jednak Li wzmocnił kontrolę i zaczął podporządkowywać ją interesom państwa. Inwestorzy będą więc zwracać uwagę na nieoficjalne spotkania premiera, szczególnie z przywódcami Bliskiego Wschodu.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Jak dotąd minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi wezwał w niedzielę do zwołania większej i bardziej autorytatywnej izraelsko-palestyńskiej konferencji pokojowej. Zamierzał także ustalić harmonogram wdrażania rozwiązania dwupaństwowego w związku z eskalacją konfliktu w Gazie. Tego samego dnia szef sztabu Zełenskiego powiedział, że obecność Chin jako sojusznika Rosji jest ważna podczas organizowanych przez Kijów przyszłych spotkań pokojowych, choć oficjalnie nie było żadnego spotkania powiędzy Li i prezydentem Ukrainy, podaje „Reuters”.

Polecamy: