Chiny będą wymagać zezwoleń eksportowych na niektóre produkty grafitowe w celu ochrony bezpieczeństwa narodowego. Grafit to kluczowy produkt w produkcji baterii do samochodów elektrycznych.
Ostatnie posunięcia Pekinu mają na celu kontrolę dostaw krytycznych minerałów w odpowiedzi na wyzwania związane z dominacją w produkcji. O komunikacie chińskiego ministerstwa handlu informuje Reuters.
Chiny to największy na świecie producent i eksporter grafitu. Rafinuje ponad 90 proc. światowego grafitu w materiał wykorzystywany w akumulatorach EV.
– Pekin wymaga pozwoleń na eksport w czasie, gdy wiele zagranicznych rządów zwiększa presję na chińskie firmy w związku z ich praktykami przemysłowymi – podaje agencja.
Spięcia Chin z innymi gospodarkami
W ostatnich tygodniach Unia Europejska rozważa nałożenie cła na chińskie samochody elektryczne, które zalewają europejski rynek i, według UE, nieuczciwie korzystają z dotacji.
Na początku tygodnia rząd USA rozszerzył ograniczenia dostępu chińskich firm do półprzewodników, w tym wstrzymał sprzedaż bardziej zaawansowanych chipów sztucznej inteligencji produkowanych przez Nvidię.
– Chińskie ministerstwo stwierdziło, że posunięcie to „sprzyja zapewnieniu bezpieczeństwa i stabilności globalnego łańcucha dostaw i łańcucha przemysłowego oraz sprzyja lepszej ochronie bezpieczeństwa narodowego i interesów” – dodaje Reuters.
Chiny dodają, że nie był to ruch wymierzony w konkretny kraj. Głównymi nabywcami grafitu są Japonia, Stany Zjednoczone, Indie i Korea Południowa.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.
Od 1 grudnia Państwo Środka będzie wymagać, żeby eksporterzy ubiegali się o pozwolenia na wysyłkę dwóch rodzajów grafitu. Już wcześniej tymczasową kontrolą objęto trzy wysoce wrażliwe produkty grafitowe, które już uwzględniono na nowej liście, a pięć z niej zdjęto.
Podobne ograniczenia od 1 sierpnia obowiązują w eksporcie galu i germanu – metali do produkcji chipów. Spowodowały one wzrost cen poza granicami Chin.
Według analityków nie jest jasne, jak te środki wpłyną na grafit w perspektywie krótkoterminowej.
– Chiny ograniczyły wydobycie grafitu naturalnego w ostatnich latach w celu ochrony środowiska. Zamiast tego zwiększyły produkcję grafitu syntetycznego od 2021 roku – stwierdza Reuters.
Czytaj także:
- UE i USA wspólnie przeciwko zalewowi chińskiej stali. To duża zmiana dla globalnego handlu
- Chińska inteligencja masowo opuszcza kraj. Szukają lepszego życia na Zachodzie
- Czy można się uniezależnić od importu z Chin? To będzie drogie, a i tak mało realne
- Sztuczna inteligencja zamknięta na klucz. USA zaostrza warunki eksportu technologii AI