{"vars":{{"pageTitle":"Co dalej z Lotniskiem Chopina? Jest nowy plan. Jego funkcje ma przejąć nowy port lotniczy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["centralny-port-komunikacyjny","cpk","lotnictwo","lotniska","lotnisko-chopina","najnowsze","transport"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"26 czerwca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":716748}} }
300Gospodarka.pl

Co dalej z Lotniskiem Chopina? Jest nowy plan. Jego funkcje ma przejąć nowy port lotniczy

Przeniesienie ruchu pasażerskiego z Lotniska Chopina na nowe centralne lotnisko krajowe, jakie ma powstać w Baranowie, planowane jest na rok 2032, poinformował Maciej Lasek, wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Rząd przedstawił w środę nowy plan dla inwestycji Centralny Port Komunikacyjny. I wprowadził tam istotne zmiany w części kolejowej, ale również lotniczej. W szczegółach opisujemy to tutaj.

Maciej Lasek, który odpowiada za projekt CPK, przedstawił szczegółowy harmonogram inwestycji. Jak mówił planu poprzedników nie dało się dotrzymać, czego oni sami byli świadomi.

Kiedy ruszy budowa CPK

Jak powiedział Lasek uzyskanie pozwolenia na budowę nowego lotniska jest planowane na rok 2026. Zakończenie budowy samego lotniska planowane jest na rok 2031, a przeniesienie ruchu komercyjnego z lotniska Chopina na nowe lotnisko na rok 2032.

Tyle czasu trwa uzyskanie niezbędnych pozwoleń, testów, sprawdzeń i certyfikatów. Jest to termin, w którym oddana będzie również część kolejowa, czyli linia z Warszawy do Łodzi. Jest to także termin, w którym zakończona będzie modernizacja autostrady A2, tak aby można było bezproblemowo dojechać do nowego lotniska – mówił Lasek na konferencji prasowej.

Jak powiedział wiceminister, jednym z celów jest jednoczesne wzmocnienie potencjału dla Polskich Linii Lotniczych LOT. Dlatego planowane jest tzw. rozwiązanie pomostowe, czyli zwiększenie przepustowości Lotniska Chopina, tak, by LOT mógł zwiększać swoją flotę i można było obsłużyć rosnącą liczbę połączeń do Polski linii lotniczych do czasu przeniesienia na nowe lotnisko centralne.

– Dla linii niskokosztowych będziemy przygotowywali jedno z lepiej wybudowanych lotnisk w Modlinie. W związku z tym, nasz projekt lotniskowy jest komplementarny, obejmujący wszystko, a przede wszystkim realny. To, co nas różni od naszych poprzedników, to realność wykonania wszystkich elementów i dotrzymania terminów i harmonogramów – powiedział Lasek.

oprac. Marek Chądzyński