{"vars":{{"pageTitle":"Co dalej z pierwszą polską elektrownią jądrową? Będą zmiany w harmonogramie budowy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["energetyka-wiatrowa","ministerstwo-klimatu-i-srodowiska","najnowsze","news","oze","polska-elektrownia-jadrowa"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"4 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":686728}} }
300Gospodarka.pl

Co dalej z pierwszą polską elektrownią jądrową? Będą zmiany w harmonogramie budowy

Projekt budowy polskiej elektrowni jądrowej zostanie zaktualizowany w tym roku, powiedział wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka. Dodaj, że jeszcze pierwszym półroczu będą gotowe projekty dotyczące energetyki wiatrowej, OZE i prosumentów.

O aktualizacji harmonogramu budowy elektrowni atomowej wiceminister Motyka poinformował podczas Energy Transition Congress.. Wedlug Polskiej Agencji Prasowej, która cytuje wiceszefa resortu klimatu, ministerstwo nie rozważa natomiast zmian lokalizacji samej inwestycji.

PAP przypomina, że obecnie harmonogram zakłada rozpoczęcie budowy pierwszego reaktora w 2026 roku, a uruchomienie w 2033 roku. Ostatni reaktor miałby zostać oddany do eksploatacji w drugiej elektrowni w 2043 roku. Jednak, zwracaj uwagę agencja, coraz częściej mówi się o możliwym przesunięciu tych dat, nawet o sześć miesięcy. Wówczas data oddania pierwszego reaktora przesunęłaby się na przełom 2033 i 2034 rok.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Wiceminister poinformował również o pracach nad projektami ustaw dotyczącymi energetyki wiatrowej oraz OZE.

Miłosz Motyka zapewnił, że powinny one być gotowe do połowy roku. Chodzi m.in. o tzw. ustawę odległościową dotyczącą budowy wiatraków na lądzie, a także nowelizację ustawy o OZE oraz ustawy dotyczącej prosumentów i rozliczeń.

– Rozmowa na temat energetyki wiatrowej już wraca, (…) do końca tego półrocza powinna być ustawa – powiedział Motyka cytowany przez PAP.

Planowane zmiany w OZE mają być nastawione na tzw. permitting i skrócenie procesu inwestycyjnego w tym sektorze.

Polecamy: