{"vars":{{"pageTitle":"Co dalej z VAT na żywność? Premier: rekomenduję powrót do poprzedniej stawki","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["0-vat","ceny-zywnosci","najnowsze","podatki","vat-na-zywnosc"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"5 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":687345}} }
300Gospodarka.pl

Co dalej z VAT na żywność? Premier: rekomenduję powrót do poprzedniej stawki

Moja rekomendacja to przywrócenie 5-procentowej stawki VAT na żywność z opcją powrotu do stawki zerowej, gdyby były do tego powody, powiedział premier Donald Tusk. Szef rządu dodał jednak, że ostateczna decyzja zapadnie do końca tygodnia.

Premier był pytany o VAT na żywność po wtorkowym posiedzeniu rządu. Jak powiedział, sytuacja w kwestii cen żywności jest lepsza niż się spodziewano. Według Tuska inflacja powinna nadal spadać, również w marcu, a potem stabilizować się na relatywnie niskim poziomie. Jak powiedział premier, ceny żywności mogą być wyraźnie niższe.

– Ale potrzebujemy jeszcze do końca tygodnia chwili namysłu. (…) Moja rekomendacja jest taka – ale minister finansów jeszcze będzie dokładnie liczył – że moglibyśmy wrócić do pięcioprocentowej stawki VAT na żywność i w każdej chwili wrócić do zerowej, jeśli będą powody dla takiego rozwiązania. Ale proszę nie robić tego ostatecznego komunikatu o rozwiązaniach. Wspomniałem, że do końca tygodnia z ministrem i naszym zespołem będziemy o tym rozmawiać – powiedział Tusk.

Zerowy VAT na żywność ma obowiązywać formalnie do końca marca. Na przedłużenie obowiązywania preferencyjnej stawki do końca pierwszego kwartału zdecydował się ustępujący rząd PiS. Zerowy VAT na żywność był jednym z głównych rozwiązań tzw. tarczy antyinflacyjnej, wprowadzonej na początku 2022 roku.

Polecamy: