{"vars":{{"pageTitle":"Columbus Energy zainwestuje 10 mln euro w innowacyjną technologię fotowoltaiczną z Polski","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news","nowe-technologie"],"pageAttributes":["columbus-energy","energia-odnawialna","fotowoltaika","inwestycje","nowe-technologie","odnawialne-zrodla-energii","saule-technologies"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"4 września 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":61361}} }
300Gospodarka.pl

Columbus Energy zainwestuje 10 mln euro w innowacyjną technologię fotowoltaiczną z Polski

Columbus Energy zainwestuje 10 mln euro w Saule Technologies i obejmie 20 proc. udziałów firmy. Będzie też dystrybutorem produktów firmy oraz licencji na nie na świecie.

10 mln euro zostanie przeznaczone na rozwój pierwszej na świecie linii produkującej ogniwa perowskitowe. To innowacyjne ogniwa fotowoltaiczne, przewyższające zastosowaniem tradycyjne ogniwa krzemowe.

Charakteryzują się tym, że są bardzo lekkie i cienkie, a przy tym efektywne nawet przy słabym oświetleniu. Dzięki temu panele słoneczne można integrować z fasadami budynków i pokryciami dachów o niskiej nośności.

Ogniwa te mogą być nadrukowywane na różnorodne podłoża, z dużą dowolnością kształtu – na przykład na folie, tkaniny, dachówki. Pozwoli to na pozyskiwanie energii z większych powierzchni.

“Ogniwa słoneczne na bazie perowskitów przez ostatnie sześć lat dogoniły sprawnością rozwijane od lat 70. ogniwa krzemowe. Wyróżniają się tym, że są ultralekkie, elastyczne, transparentne i ultracienkie – ogniwo perowskitowe ma grubość zaledwie jednej dziesiątej grubości ludzkiego włosa. Dzięki takim cechom, zastosowanie ogniwa może być szerokie. To zrewolucjonizuje rynek fotowoltaiczny” – twierdzi Artur Kupczunas, wiceprezes Saule Technologies S.A.

Panele są tworzone przez przedsiębiorstwo Olgi Malinkiewicz.


Czytaj też: Podróż w stronę słońca: Polska goni Europę, a giełdowe spółki fotowoltaiczne kwitną


“Columbus Energy, jako polska firma, z polskim kapitałem, chce inwestować w polskie technologie, które mogą zrewolucjonizować świat. Taką inwestycją jest właśnie firma Saule Technologies” – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy S.A.

Na podstawie zawartej umowy inwestycyjnej Columbus nabył też prawo pierwszeństwa zakupu produktów opartych na ogniwach perowskitowych, dzięki czemu będzie odgrywać wiodącą rolę jako dostawca tego typu rozwiązań na rynku.

Columbus Energy S.A. to obecnie największy dostawca usług na rynku instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Spółka oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu energii odnawialnej dla gospodarstw domowych i biznesu oraz realizuje długoterminowe inwestycje w farmy fotowoltaiczne.

Saule Technologies to polska firma rozwijająca technologię drukowanych perowskitowych ogniw słonecznych nowej generacji. Firmę założyli w 2014 r. Olga Malinkiewicz – wynalazczyni metody – oraz doświadczeni biznesmeni Piotr Krych i Artur Kupczunas.

Obecnie Saule Technologies to zespół ponad 50 naukowców, inżynierów i pracowników administracyjnych z ponad 17 krajów.

Na zakup 50m2 mieszkania w mieście potrzeba 108 średnich pensji. To najgorszy wynik od 8 lat