{"vars":{{"pageTitle":"Coraz mniej ofert pracy pojawia się na rynku. Najbardziej odczuły to finanse i IT","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["analiza-rynku-pracy","branza-finansowa","branza-it","grand-thornton","najnowsze","rynek-pracy","rynek-pracy-w-polsce"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"13 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":691079}} }
300Gospodarka.pl

Coraz mniej ofert pracy pojawia się na rynku. Najbardziej odczuły to finanse i IT

Luty 2024 roku przyniósł kolejny spadek w liczbie ofert pracy w Polsce. Po obiecującym wzroście w styczniu, liczba ogłoszeń pracy w lutym wyniosła 234,2 tys. To o jedną piątą mniej w porównaniu z zeszłym rokiem. Największe spadki liczby ofert odczuły szczególnie dwie branże – finanse i IT.

Takie wnioski wynikają z najnowszego raportu firmy doradczej Grant Thornton. Raport został sporządzony na podstawie danych z 50 największych portali rekrutacyjnych w Polsce, zebranych przez system rekrutacyjny Element.

Z informacji tych wynika, że liczba nowych ofert pracy wyniosła około 234,3 tys. Jest to znaczny spadek w porównaniu z lutym poprzedniego roku, kiedy to na rynku pojawiło się 297,1 tys. ofert. Po obiecującym wzroście w styczniu, liczba ogłoszeń pracy w lutym 2024 roku zmniejszyła się o 21 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w poprzednim roku.

Raport Grand Thornton wskazuje, że wysoki wynik ze stycznia nie był sygnałem wyraźnej poprawy na rynku pracy, lecz raczej jednorazowym zjawiskiem. W rzeczywistości, sytuacja wśród pracodawców nadal pozostaje trudna, a wysokie koszty funkcjonowania utrzymują się od ponad dwóch lat, zmuszając niektóre firmy do redukcji, jeśli nie zatrudnienia, to przynajmniej liczby nowych rekrutacji.


Czytaj także: „Nie widać możliwości zwiększenia bezrobocia”. Rynek pracy ma się dobrze, mimo spowolnienia


Kiedy w poprzednim miesiącu nasz główny wskaźnik, a więc dynamika roczna liczby ofert pracy, skoczył tak mocno w górę, zapaliło to w nas iskrę optymizmu. Tylko iskrę, bo wcześniejsze wyniki pokazywały, że wskaźnik ten może się dość mocno wahać z miesiąca na miesiąc. Dlatego podchodziliśmy do wyników styczniowych z dużą ostrożnością i z niecierpliwością czekaliśmy na nowe dane, za luty. Niestety, nasze obawy potwierdziły się. Wygląda na to, że styczeń był tylko jednorazowym „wypadkiem przy pracy” i w lutym nasz wskaźnik wrócił mniej więcej do trendu, a więc spadków rok do roku o około 20 proc. – mówi Monika Łosiewicz, Senior Menedżer ds. potencjału ludzkiego Grant Thornton.

Trudniej o pracę w IT i finansach

Najbardziej widoczny spadek w liczbie ofert pracy w ujęciu rocznym odnotowano w branży finansowej, gdzie liczba ogłoszeń zmniejszyła się o 41 proc. Największe spadki zapotrzebowania w finansach zanotowano na stanowisko księgowego i analityka finansowego. Duże spadki zanotowano również w branży IT (40 proc), z kolei branża prawnicza odnotowała jedynie niewielki spadek dynamiki ofert (4 proc).

Liczyłem na to, że luty będzie drugim miesiącem z rzędu z pozytywnymi sygnałami. Niestety, w ciągu miesiąca pojawiły się informacje o zwolnieniach, w szczególności w obszarze korporacyjnej księgowości i finansów. Widoczny w badaniu mocny spadek liczby ogłoszeń w obszarze finansów jest tego potwierdzeniem – tłumaczy Maciej Michalewski CEO Element.

Jak informuje Grand Thornton, od początku 2023 roku średnia liczba benefitów w ofertach, np. kart sportowych, prywatnej opieki medycznej czy ubezpieczenia, utrzymuje się na podobnym poziomie. W lutym 2024 roku pracodawcy oferowali średnio 6,5 zachęt na jedną ofertę, czyli o 0,2 mniej niż w styczniu. Najczęściej oferowanymi dodatkami są szkolenia, pakiet medyczny, karta sportowa, wysokie wynagrodzenie i elastyczny czas pracy.

W lutym warunki stawiane kandydatom w ofertach pracy również uległy pewnemu spadkowi. Przeciętnie na jedno ogłoszenie przypada teraz około 5,3 wymagań – najmniej od stycznia 2023 roku. Najczęstszym wymogiem jest posiadanie odpowiedniego doświadczenia (76 proc. pracodawców), wykształcenia (40 proc.) oraz znajomości języka obcego (34 proc).


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Badanie opisane w niniejszym raporcie zostało przeprowadzone wśród realnych ofert pracy opublikowanych na 50 największych portalach w badanym okresie. Dane zbierane były przy wykorzystaniu narzędzia automatycznego monitoringu ofert pracy, opracowanego przez firmę Element. Badanie zawiera także analizę ilościową zawartości ofert pracy przeprowadzona na losowej próbie 1000 nowych ofert opublikowanych na portalach Pracuj.pl i OLX.pl.

Polecamy także: