{"vars":{{"pageTitle":"Co druga firma oferująca resortowi zdrowia sprzęt do walki z Covid-19 była niewiarygodna","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["cba","centralne-biuro-antykorupcyjne","covid-19","koronawirus","ministerstwo-zdrowia","pandemia","raport","transakcje-handlowe"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"3 sierpnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":170026}} }
300Gospodarka.pl

Co druga firma oferująca resortowi zdrowia sprzęt do walki z Covid-19 była niewiarygodna

Ustawa antycovidowa, która pozwala rządowi na zakup sprzętu medycznego z wolnej ręki, przyciągnęła masę nieuczciwych lub nieprzejrzystych firm. Co druga firma, która oferowała sprzęt resortowi zdrowia, była niewiarygodna – wskazuje dziennik „Rzeczpospolita”.

Ze sprawozdania Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) za ubiegły rok wynika, że biuro miało zastrzeżenia do połowy kontrahentów Ministerstwa Zdrowia.

Ogromna skala

Początek pandemii w marcu 2020 roku przyniósł ogromne zapotrzebowanie na środki ochrony osobistej dla służby zdrowia oraz sprzęt medyczny (głównie respiratory) – wskazuje dziennik.

Resort zdrowia podjął wówczas kilka kontrowersyjnych decyzji o zakupach. Dwie z nich ujawniły media. Były to: zakup tysięcy maseczek z Chin z podrobionymi certyfikatami jakości od znajomego ówczesnego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz niezrealizowana transakcja zakupu respiratorów od handlarza bronią, którego miała rekomendować ministerstwu Agencja Wywiadu.

Z raportu CBA wynika, że skala nadużyć mogła być znacznie większa. „Ogromne środki, jakimi dysponował resort zdrowia, i brak przejrzystych procedur zamówień publicznych przyciągnęły wiele podejrzanych firm. Weryfikację podmiotów ubiegających się o kontrakt prowadziło na szeroką skalę CBA. Wpłynęły do niego informacje o 152 złożonych ofertach, a sprawdzeniu poddano blisko 500 osób i podmiotów” – podaje „Rzeczpospolita”.

Najwięcej zgłoszeń odnotowano w okresie od marca do maja, wynika z raportu. W kolejnych miesiącach dynamika ta wyraźnie spadła. W ponad połowie przypadków biuro wydało opinię negatywną lub wskazało na zastrzeżenia dotyczące firm lub złożonej oferty.

Problemy Agencji Rezerw Materiałowych

Podobną kontrolą CBA objęło kontrahentów Agencji Rezerw Materiałowych (obecnie Państwowa Agencja Rezerw Strategicznych) – informuje gazeta. Agencja dostarczała sprzęt do szpitali tymczasowych, które budowały spółki Skarbu Państwa.

Kontrola została przeprowadzona w grudniu 2020 roku na prośbę Michała Kuczmierowskiego, prezesa Agencji. Biuro ujawniło, że do końca roku weryfikacji poddano 45 kontrahentów, z których 4 zaopiniowano negatywnie, a wobec 10 kolejnych sformułowano zastrzeżenia. W jednym przypadku z uwagi na brak wystarczających informacji nie wyrażono opinii.

„Co ciekawe, do dzisiaj resort aktywów państwowych, który refakturował spółkom koszty, nie przedstawił na ten temat żadnego sprawozdania” – wskazuje dziennik.

Japonia notuje wzrost zakażeń Covid-19, do szpitali będą kierowane tylko ciężkie przypadki