{"vars":{{"pageTitle":"Covid-19: Polska znosi stan epidemii i wypowiada kontrakt na dostawy szczepionek Pfizera","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["covid-19","koronawirus","paszporty-covidowe","pfizer","szczepienia"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"19 kwietnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":293560}} }
300Gospodarka.pl

Covid-19: Polska znosi stan epidemii i wypowiada kontrakt na dostawy szczepionek Pfizera

W kwietniu zapadnie decyzja o zmianie obowiązującego od ponad dwóch lat stanu epidemii na stan zagrożenia epidemicznego. Tak wynika z wypowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. 

Stan epidemii w Polsce wprowadzono w marcu 2020 roku w związku z pandemią COVID-19. W tym miesiącu rząd ma podjąć decyzję o zniesieniu tego stanu. Jednocześnie ogłoszony ma być stan zagrożenia epidemicznego – wskazał minister zdrowia.

Chcemy wykonać taki krok, żeby ten stan epidemii zmienić na stan zagrożenia epidemicznego. I na pewno decyzję będziemy podejmowali w kwietniu, bo w tej chwili prowadzimy analizy, jakiego typu regulacje są związane ze standem epidemii – powiedział Niedzielski w TVN24.

Dopytywany czy decyzja zostanie podjęta w ciągu kilkunastu najbliższych dni, odpowiedział twierdząco.

Przypomniał też, że w ubiegłym tygodniu Polska zrezygnowała z zakontraktowanych wcześniej dostaw szczepionek formy Pfizer. Poinformowano o tym zarówno Komisję Europejską, która nadzorowała wspólny dla całej UE proces zamówień, jak i samego producenta.

Wartość szczepionek tej firmy, zakontraktowanych dla Polski w ramach umowy z Komisją Europejską sięgała ok. 2 mld zł w tym roku i ok. 6 mld zł do końca 2023 roku.

Niedzielski poinformował też, że w przyszłych tygodniach planowane są kolejne rozmowy z kolejnymi producentami szczepionek przeciw COVID-19.

Co z paszportami covidowymi?

Paszport COVID-owy dla osób, które przyjęły dawkę przypominającą będzie w Polsce ważny bezterminowo – wskazał minister. Dodał jednak, że dotychczas brak jest jasnych deklaracji, co będzie się działo dalej z paszportami ze strony KE.

Przyjęliśmy takie rozwiązanie, że jeżeli jest ten pierwszy booster, bo większość społeczeństwa miała prawo do niego dostępu, to po tym boosterze będziemy przedłużali paszport bezterminowo – powiedział Niedzielski.

Dopytywany czy te paszporty będą uznawane w innych krajach, zaznaczył że „tutaj mamy ewidentnie domenę polityki krajowej”.

Są państwa, które wykorzystują paszporty, żeby przejmować osoby z zagranicy, to są Włochy, to jest Hiszpania, a pozostałe państwa powoli się z tego wycofują – dodał.

Kilka tygodni temu Komisja Europejska zadeklarowała, że chciałaby, by paszporty COVID-owe obowiązywały do 30 czerwca 2023 roku (czyli o rok dłużej, niż wynika to z obecnych regulacji). Ale na razie nie ma jeszcze żadnych regulacji w tym zakresie.