{"vars":{{"pageTitle":"CPK sprawdzi rynek potencjalnych wykonawców megalotniska","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["cpk","infrastruktura","lotnictwo","lotnictwo-cywilne","najnowsze","transport"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"30 stycznia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":474394}} }
300Gospodarka.pl

CPK sprawdzi rynek potencjalnych wykonawców megalotniska

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) rozpoczyna tzw. wstępne konsultacje rynkowe dotyczące właściwych robót budowlanych. Na zgłoszenia od firm wykonawczych czeka do 6 lutego, podała CPK.

Wstępne konsultacje rynkowe to partnerski dialog inwestora z branżą wykonawczą, który poprzedza przetargi, kontrakty i właściwe prace budowlane.

– Jego celem jest analiza potencjału rynku, wysondowanie zainteresowania zleceniami w zakładanej przez inwestora formule i zebranie najlepszych praktyk związanych z realizacją robót – czytamy w komunikacie.

– Chodzi także o pozyskanie informacji, które usprawnią przetargi, przyczyniając się do określenia optymalnych kryteriów oceny ofert, zakresów zamówień i warunków umów oraz zasad pakietowanie zleceń i rozkładu ryzyka między inwestora i wykonawców – podano także.

Badanie rynku potencjalnych wykonawców CPK

Konsultacje kierowane są do największych polskich i zagranicznych firm budowlanych oraz przedstawicieli branży specjalistycznych rozwiązań lotniskowych. Podczas rozmów wykonawcy podzieleni zostaną na grupy w ramach przyszłych pakietów wykonawczych.

Spółka CPK chce przeprowadzić rozmowy zarówno z potencjalnymi generalnymi wykonawcami, jak też z podwykonawcami i dostawcami zaawansowanych technologii.

W tym roku na terenie przyszłego lotniska powinny ruszyć pierwsze przygotowawcze roboty budowlane. Chodzi o rozbiórki, wycinki, niwelację terenu, budowę obiektów tymczasowych i inne prace niewymagające projektu architektoniczno-budowlanego.

Dla tych prac spółka CPK podpisała w ubiegłym roku umowę ramową z ośmioma wykonawcami, wśród których znaleźli się: Budimex, Doraco, Mostostal Warszawa, NDI, Polimex Infrastruktura, PORR, Strabag i Trakcja, przypomniano.

Centralny Port Komunikacyjny jest w 100 proc. spółką Skarbu Państwa. Powołana do realizacji Programu wieloletniego CPK, obejmującego budowę nowego lotniska dla Polski będzie koordynować także inwestycje towarzyszące. To m.in. modernizacja istniejących oraz budowa nowej sieci linii kolejowych, dróg ekspresowych, autostrad i pozostałej infrastruktury technicznej.

Świat walczy o niskie emisje. Ale coraz bardziej lubi prywatne odrzutowce