{"vars":{{"pageTitle":"Nowe unijne regulacje crowdfundingu. Firmy w rok będą mogły zebrać 5 mln euro","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["crowdfunding","crowdfunding-udzialowy","europa","finanse","finansowanie-spolecznosciowe","inwestowanie","inwestycje","parlament-europejski","pe","polska","ue","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Jacek Rosa","pagePostDate":"13 października 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":64157}} }
300Gospodarka.pl

Nowe unijne regulacje crowdfundingu. Firmy w rok będą mogły zebrać 5 mln euro

Tydzień temu w Parlamencie Europejskim przegłosowano regulacje dotyczące działalności platform crowdfundingowych w państwach UE. Firmy i projekty będą mogły zebrać za ich pośrednictwem w ciągu roku nawet 5 mln euro.

Crowdfunding (lub finansowanie społecznościowe) jest formą zbierania kapitału na działalność firmy lub realizację określonych projektów realizowaną zazwyczaj w formie zbiórki środków od osób prywatnych. Odbywa się to za pośrednictwem wyspecjalizowanych platform.

Osoby, które decydują się na finansowe wsparcie danego przedsięwzięcia wynagradzane są w z góry ustalony sposób – w formie symbolicznej, ale także w formie udziału w przyszłych zyskach oraz przejęcia udziałów w firmie (crowdfunding udziałowy).

To forma finansowania zyskująca coraz większą popularność – na początku 2019 roku przy pomocy portalu Beesfund znajdujący się w dużych kłopotach finansowych klub piłkarski Wisła Kraków zdołał zebrać na swoją działalność od sympatyków ponad 4 mln zł w ciągu zaledwie 24 godzin.

Do tej pory na terenie Unii Europejskiej regulacje dotyczące działalności platform crowdfundingowych były ustalane samodzielnie przez poszczególne państwa.

Jakie zmiany w crowdfundingu przewiduje Parlament Europejski?

Jednym z głównych celów wprowadzanych przepisów ma być właśnie ujednolicenie prawa dotyczącego crowdfundingu na obszarze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, a także ochrona interesów inwestorów i ułatwienie prowadzenia zbiórek.

Osoby, które zdecydują się na wsparcie danego projektu lub firmy będą miały na mocy nowych przepisów prawo do otrzymania Arkusza Podstawowych Informacji o Inwestycji (z ang. Key Investment Information Sheet – KIIS), która dostarczana będzie przez platformę, na której odbywać się będzie zbiórka lub bezpośrednio przez podmiot organizujący zbiórkę.


Czytaj także: KNF uruchomił stronę poświęconą crowdfundingowi


KIIS zawierać będzie m.in. informacje nt. ryzyka finansowego, wszystkich możliwych opłat, a także potencjalnego zagrożenia niewypłacalnością i kryteriów doboru projektów.

Przedstawiciele grupy tzw. Europejskich Dostawców Usług Finansowania Społecznościowego (z ang. European Crowdfunding Service Providers (ECSP) – a zatem grupa platform, na których organizowane są zbiórki) będą zobowiązani do uzyskania autoryzacji na prowadzenie swojej działalności od odpowiedniego organu kontrolnego w państwie, w którym są oni zarejestrowani. Po jej uzyskaniu będą mogli prowadzić działalność na terenie całej UE.

W przypadku Polski taką instytucją będzie Komisja Nadzoru Finansowego. Na poziomie europejskim kontrolę sprawował będzie z kolei Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych.

5 mln euro do zebrania w rok

Kluczową zmianą przewidzianą w nowym prawie będzie także ustalenie limitu wysokości zebranych przez dane firmy i projekty środków do 5 mln euro w ciągu jednego roku. Wcześniej Komisja Europejska postulowała ustalenie tej granicy na poziomie 1 mln euro – taki limit obowiązuje także obecnie w polskim prawie.

Kształt tych zmian znany był już od grudnia 2019 roku, kiedy w jego sprawie porozumiały się państwa członkowskie UE i Parlament Europejski. Nowe prawo wejdzie w życie rok po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy Polacy polubią rodzimą whisky? Wolf and Oak Distillery zbiera pieniądze na polski trunek na platformie crowdfundingowej