{"vars":{{"pageTitle":"Czekają nas dalsze obniżki stóp procentowych. Prognoza Credit Agricole","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["credit-agricole","inflacja","makroekonomia","najnowsze","prognoza","rpp","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"9 października 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":611505}} }
300Gospodarka.pl

Czekają nas dalsze obniżki stóp procentowych. Prognoza Credit Agricole

Dalszy spadek inflacji CPI skłoni Radę Polityki Pieniężnej do obniżenia stóp procentowych o 25 pb w listopadzie i grudniu, ocenia Credit Agricole Bank Polska. Według ekonomistów banku Rada zdecyduje się na pauzę w decyzjach w przyszłym roku i powróci do obniżek stóp w marcu.

Z uwagi na mniejszą do oczekiwań skalę łagodzenia polityki pieniężnej w październiku oraz uwzględniając wypowiedzi A. Glapińskiego analitycy Credit Agricole zmienili prognozę stóp procentowych. Dalszy spadek inflacji skłoni RPP do obniżenia stóp procentowych o 25 pb w listopadzie i grudniu – wynika z raportu banku „Prognozy makroekonomiczne dla krajów EŚW-3”.

Zdaniem ekonomistów Credit Agricole od II poł. przyszłego roku inflacja może wzrosnąć, co skłoni RPP do przejścia w tryb „wait and see”.

– Następnie w styczniu i lutym oczekujemy pauzy w cyklu łagodzeniu polityki pieniężnej, który zostanie wznowiony w marcu. Uważamy, że stopy procentowe zostaną obniżone łącznie o 25 pb w marcu, kwietniu i maju. Tym samym stopa referencyjna osiągnie poziom 4,50 proc. Prognozowany przez nas wzrost inflacji w II poł. 2024 r. skłoni Radę do wstrzymania się z kolejnymi obniżkami i przejścia w tryb wait-and-see – informują ekonomiści.

Bank dodał, że „wynik wyborów parlamentarnych w Polsce stanowi istotny czynnik niepewności dla perspektyw stóp procentowych”.

RPP obniżyła w październiku stopy procentowe o 25 pb – w przypadku głównej stopy referencyjnej: do 5,75 proc., zgodnie z konsensusem oczekiwań rynkowych. We wrześniu zdecydowała się na pierwszą obniżkę stóp – o 75 pkt proc. do 6 proc. w przypadku stopy referencyjnej.

Czytaj także: