{"vars":{{"pageTitle":"Dają fusom z kawy drugie życie. Opowiada Marcin Koziorowski z Ecobean [WIDEO]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["impact","news"],"pageAttributes":["biodiesel","branza-kawowa","ecobean","europa","fabryki","fusy","impact","impact23","inwestycje","kawa","kosmetyki","marcin-koziorowski","najnowsze","slad-weglowy","zeroemisyjnosc"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"28 maja 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":572439}} }
300Gospodarka.pl

Dają fusom z kawy drugie życie. Opowiada Marcin Koziorowski z Ecobean [WIDEO]

W cyklu wideo rozmów, które nasza redakcja nagrała podczas konferencji Impact’23, pytaliśmy gości konferencji o najważniejsze wydarzenia i zjawiska gospodarcze w Polsce i na świecie. W tym odcinku rozmówcą Barbary Rogali jest Marcin Koziorowski, CEO i Co-Founder w Ecobean.

Ecobean przetwarza fusy na zielone surowce, wytwarzane z odpadu. Składniki, które uda się uzyskać, wykorzystywane są następnie w branży petrochemicznej, opakowaniowej, spożywczej czy farmaceutycznej. Stanowią np. dodatek do biodiesela, składnik kosmetyków czy dodatek białkowy.

Obniżanie śladu węglowego

– W jednym procesie chemicznym i biotechnologicznym rozkładamy fusy całkowicie, więc jest zero odpadu. Proces jest w pełni cyrkularny, a my otrzymujemy pięć produktów, pięć surowców, które właśnie możemy wykorzystywać dalej na dużą skalę w dużych przemysłach, zastępując te, które są obecnie na rynku. Dawać alternatywę z odpadu, przez co znacząco obniżać ślad węglowy – mówi Marcin Koziorowski.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Rozmówca 300Gospodarki jest przekonany, że jego biznes wzbudzi duże zainteresowanie. Dlaczego tak uważa?

– W ramach aplikacji nasi klienci widzą, ile dokładnie fusów od nich odebraliśmy, co się z nimi stało i ile śladu zaoszczędzili. Na ten moment to nie jest jeszcze produkt handlowy, oferta, którą możemy przenosić, ale będziemy za chwilę na to gotowi. Wiedząc, że wszystkie spółki chcą spełnić swoją zeroemisyjność do 2030, do 2050 r., to stanie się jakimś tam standardem i obowiązkiem, żeby takie rozwiązania wdrażać – przekonuje Marcin Koziorowski.

Celem podbój Europy

Właściciel Ecobean wskazuje, że dziennie w Europie powstaje 9 tys. ton fusów, które nie są kompleksowo zagospodarowane. Jego celem jest budowa na Starym Kontynencie przynajmniej 7 dużych biorafinerii, które będą te fusy przetwarzały.

Póki co firma buduje pod Warszawą pierwszą fabrykę, gdzie odzyskowi poddawane będą fusy w skali tysiąca ton rocznie. Dodatkowo ma to być centrum badawczo-rozwojowe.

Polecamy również: